BERLIN, Njemačka je dugo bila među liderima po izvozu automobila ili tehničkih aparata. Danas, nakon više decenija “uvoza” radne snage, ova ekonomska supersila ima novu izvoznu stavku – nezaposlene Nijemce.
U nevolji zbog visoke nezaposlenosti usljed previranja nakon ponovnog ujedinjenja i krutih zakona o radu, Njemačka je počela da pomaže svojim nezaposlenim građanima kako bi bili ravnopravni sa drugim radnicima na stranim tržištima rada.
Jedan od programa predviđa finansijsku pomoć za pokrivanje troškova preseljenja nezaposlenima koji traže posao širom Evropske unije, ali i Australije, Kanade ili Kanarskih ostrava. Potencijalnim emigrantima se, takođe, nudi obuka za različite poslove u inostranstvu, uključujući i kurseve jezika.
Niko Grevert (25) našao je posao kao kuvar u Švajcarskoj, pošto to nije mogao u rodnom gradu Hojersverdeu, istočno od Berlina.
Imao je 24 časa da se spakuje, pokupi putne troškove iz lokalne kancelarije za zapošljvanje i uputi se na jug.
Katarina Jerka (24) napustila je rodni Drezden 2006. godine i sada radi u jednom hotelu u Austriji kao recepcionarka.
Mnogo Nijemaca zidara, tesara i građevinara radi u Holandiji.
Bez imigranata iz Turske, Italije i bivše Jugoslavije, zapadnonjemačko “ekonomsko čudo” pedesetih i šezdesetih ne bi bilo moguće.
Mnogi Nijemci sada idu “suprotnim smjerom”.
Njemačka je u februaru imala stopu nezaposlenosti od osam odsto, za jedan odsto više od prosjeka Evrozone – 3,6 miliona Nijemaca je bez posla, a više od 155.000 njih emigrira svake godine.
Više od hiljadu njemačkih emigranata je dobilo pomoć iz posebnog fonda Kancelarije za zapošljavanje (ZAV) u Bonu. Pomoć fonda je prvenstveno namijenjena za preseljenje onima koji imaju izglede da dobiju posao u inostranstvu, mada je dostupna i za preseljenje unutar Njemačke.
U Njemačkoj je, međutim, ta vrsta pomoći izazvala kontroverze. Ekonomisti i biznismeni smatraju da plaćanje ljudima da napuste zemlju koja ima sve manje stanovnika i koja ima jednu od najnižih stopa rađanja na svijetu, predstavlja “recept za katastrofu”.
Oskudica kvalifikovanih radnika sada je akutna u građevinskoj i automobilskoj industriji, ali se pojavljuje i u sektorima kao što su maloprodaja, zdravstvo i finansije, dok “depopulacija” postaje zapaljivo pitanje u nekim regionima, posebno na bivšem komunističkom istoku.