BEOGRAD, Naftni derivati u Srbiji najvjerovatnije neće pojeftiniti, Ministarstvo energetike opet razmatra promjenu načina određivanja cijene.Cijena nafte na svjetskim berzama trenutno je u padu, ali gorivo u Srbiji neće pojeftiniti zbog manjkavosti Uredbe o cijenama derivata nafte, tvrdi za Press Milan Rakić iz Udruženja vlasnika privatnih benzinskih stanica.
Uprkos najavama ministra energetike Petra Škundrića i ministra trgovine Slobodana Milosavljevića, gorivo u Srbiji neće pojeftiniti. Naftaši tvrde da je razlog Uredba o cijenama derivata nafte koju je prošlog mjeseca izmjenilo Ministarstvo energetike, upravo da bi zaustavilo nagle skokove cijena derivata.
Država mijenja uredbu
Predsjednik Udruženja vlasnika privatnih benzinskih stanica Milan Rakić kaže za Press da je, prema staroj uredbi, gorivo trebalo već da bude jeftinije.
– Prema prošloj uredbi cene goriva menjale su se na 15 dana kada odnos cene sirove nafte i kursa dolara pređe 1,5 odsto. Da je ta uredba ostala na snazi, gorivo u Srbiji bi još početkom meseca pojeftinilo za oko 4,5 dinara. Međutim, Ministarstvo energetike je u maju donelo novu uredbu koja predviđa obračun cena na 30 dana kada odnos cena nafte i kursa dolara pređe 3,5 odsto. I to da bi zaustavilo stalna poskupljenja!! A sada se vidi koliko je i ta nova uredba besmislena – kaže on.
S obzirom na to da u Ministarstvu energetike nisu računali da će se novi način obračuna cijene goriva ovako odraziti na cijene, sada razmišljaju o izmjeni uredbe.
– Ministarstvo će u narednom periodu u saradnji sa drugim državnim organima razmatrati novu Uredbu o cenama naftnih derivata kojom će se propisati drugačija metodologija za utvrđivanje maksimalnih cena, a koja će podrazumevati reviziju svih postojećih elemenata trenutne uredbe – rekli su nam u ministarstvu.
Ukinite monopol!
Rakić tvrdi da bi otvaranjem tržišta evrodizel mogao da pojeftini oko 12 dinara, dok bismo za iste pare mogli da kupujemo evropremijum vrhunskog kvaliteta umjesto sadašnjeg benzina koji se više ne toči nigdje u EU.
– Problem je što se ovako loš benzin ne prodaje nigde u okruženju sem u Srbiji, pa onda na berzi nemate ni paritet na osnovu kojeg biste poredili cene. Otvaranjem tržišta evrodizel bi pojeftinio za 12, a evropremijum za oko osam dinara – objašnjava on.
Prilikom prodaje NIS-a ruskom „Gaspromnjeftu”, Srbija se obavezala da do kraja ove godine nećemo dozvoliti slobodan uvoz derivata u Srbiju. Press