BANJALUKA, Najveće kretanje radne snage u Republici Srpskoj je prema Banjaluci, koja svake godine dobije više od 2.000 novih stanovnika, koji su najčešće zbog nemogućnosti zaposlenja napustili svoje mjesto boravka i došli u najveći grad Srpske.
Najveći broj stanovnika u Srpskoj koji sele iz opštine u opštinu, prema podacima Zavoda za statistiku RS, starosti je između 18 i 37 godina, odnosno njihova prosječna starost tokom prošle godine bila je 27 godina.
– U Banjaluku je od svih opština RS lani najviše doseljeno stanovnika i to ukupno 2.361, od kojih je 526 stiglo iz FBiH, 27 iz Brčkog, a čak 1.808 iz drugih opština u Srpskoj – pokazuju statistike, na osnovu kojih je na drugom mjestu po prilivu stanovnika Bijeljina, u koju je samo lani doseljeno 1.099 novih stanovnika.
Migracije u Republici Srpskoj najvećim dijelom su na međuopštinskom nivou, dok su dosta rjeđe međuregionalne migracije.
Ipak i one bi, kako ističu stručnjaci, u idućem periodu mogle da budu u porastu, jer veliki broj nezaposlenih ne bira grad, a ni zemlju, kako bi došao do radnog mjesta.
– Veće opštine, kao što su Banjaluka, Bijeljina, Prijedor, Doboj i Trebinje, obično imaju veliki priliv stanovništva, jer mnogi hrle u njih, kako bi se tu školovali ili zaposlili – istakao je demograf Stevo Pašalić i dodao da bi se ovo kretanje, odnosno odliv stanovništva vrlo lako mogao desiti i u zemlje regiona, ako u RS poraste broj nezaposlenih.
Prema riječima predsjednika Unije udruženja poslodavaca RS Ranka Milića, migracije radi pronalaženja novog posla karakteristične su za Srpsku i zemlje u regionu.
– Postoji mnogo slučajeva kada inženjeri prehrambene tehnologije, profesori ili ljekari koji nisu mogli da nađu posao u Derventi, dođu i zaposle se u Banjaluku, ali ima i onih koji nisu mogli da se zaposle u Banjaluci, pa su se preselili u Mrkonjić Grad ili Zvornik – kazao je Milić.
Dodao je da se uglavnom radi o preseljavanju mladih ljudi ili jednog člana domaćinstva, koji su zbog potrage za poslom primorani da napuste svoje mjesto boravaka, u kojem mu se i dalje nalazi porodica.
– Veliki broj stanovnika iz RS odselio u Sloveniju, Hrvatsku ili Srbiju, gdje je dobio zaposlenje, iako je i dalje ostao na evidenciji Zavoda za zapošljavanje RS, zbog čega je nerijetko nerealna i naša slika nezaposlenosti – dodao je Milić.
.
Migracije
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, promjene prebivališta posmatrane po polu gotovo su izjednačene.
– Lani su u sklopu ukupnih migracija u RS žene učestvovale sa 49,27 odsto, dok je preseljenje muškog dijela populacije iznosilo 50,73 odsto, pokazuju podaci Zavoda. Glas Srpske