BIJELJINA, Prvi rezultati žetve pšenice u Semberiji na 9 560 hektara potpuno su razočarali poljoprivrednike jer prinosi po hektaru iznose tri tone, što je nezapamćeno, izjavio je šef Odjeljenja za poljoprivredu opštine Bijeljina Milan Savić.
“Kvalitet zrna je, takođe, loš, sa velikom količinom vlage, niskom hektolitarskom težinom , a nije rijetka ni pojava da su zrna naklijala i oboljela”, rekao je Savić i dodao da je, kada je riječ o poljoprivrednoj mehanizaciji, situacija sasvim zadovoljavajuća.
On je dodao da je spremno 450 žitnih kombajna kako bi, ukoliko vremenske prilike budu dozvolile, žetva bila obavljena u optimalnom roku – za 10-ak dana.
Savić je dodao da poljoprivrednici koji su uzimali regresirano đubrivo za proljećnu sjetvu mogu da ga vrate ukoliko žele u pšenici – po sopostvenom izboru u jednom od skladišta: Mlinu “Stojanović i sin” u Ruhotini, “Agrokupu” na Brčanskoj cesti, “Produktu” na Pavlovića mostu i u Mlinu “Vidić” u Gornjem Crnjelovu.
Na parcelama Poljoprivrednog dobra “Semberija” počela je žetva pšenice zasijane na 930 hektara, a prva procjena je da je ovogodišnji prinos ove kulture manji za oko 30 odsto nego rod prošle godine – rekao je Srni Čedomir Stojanović, tehnički direktor ovog dobra.
“Tamo gdje je voda u potpunosti zahvatila usjeve, na oko 200 hektara kod Obriježi i uz rijeku Savu, gubici su stoodstotni i sve je u potpunosti uništeno”, istakao je Stojanović.
Govoreći da je nedavno završena žetva ječma zasijanog na 220 hektara, on je dodao da je ovogodišnji prinos manji za 30 odsto nego prošle godine i iznosi 3,9 tona po hektaru.
U ovom preduzeću ugovoreno je oko 20 odsto pšenice namijenjene tržištu, iako se cijena još ne zna.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Bijeljina Ljubo Maletić smatra da je neshvatljivo što niko od nadležnih institucija ne daje nikakvu informaciju o mogućoj cijeni pšenice. “Prosto je neshvatljivo da ni Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske, Direkcija za robne rezerve, kao ni Ministarstvo za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose BiH ništa ne čini”, istakao je Maletić.
On je dodao da mlinari preuzimaju pšenicu, ali se ne izjašnjavaju o cijeni, dok su s druge strane seljaci prinuđeni da predaju žito koje su skinuli ili počeli da skidaju sa svojih njiva.
Maletić je rekao za Srnu da je požnjeo pšenicu sa svoja tri i po hektara i predao je jednoj mlinskoj kući u Bijeljini, ali da je sada u potpuno neizvjesnoj situaciji.
Poljoprivredni proizvođači apeluju na nadležne institucije da što prije odrede cijenu otkupa pšenice. Srna