BANJALUKA, Dogovor na nivou Evropske unije, prema kojem se isporučena roba mora platiti proizvođačima u roku od 30 dana, nemoguće je primijeniti u Republici Srpskoj u trenutnim tržišnim uslovima, kaže potpredsjednik Privredne komore RS Mihajlo Vidić.
Proizvođači mesa, mlijeka i drugih sirovina u Srpskoj imaju velikih problema sa naplatom potraživanja od otkupljivača, a nerijetko na naplatu isporučene robe čekaju i po dvije godine.
Savjet Evropske unije i Evropski parlament su zakonski regulisali oblast naplate potraživanja, te plaćanje isporučene robe ograničili na 30 dana. U slučaju kašnjenja za otkupljivače su propisane i odgovarajuće kamate.
Vidić kaže da je dogovor, sličan ovom na nivou EU, trenutno nemoguće sprovesti u Srpskoj, jer su dugovanja firmi proizvođačima na domaćem tržištu ogromna.
– Većina preduzeća zbog toga ima problema sa likvidnošću. U nekom budućem periodu, kada se na tržištu RS uspostave drugačiji odnosi i kada se stvore uslovi da preduzeća budu likvidnija, rokovi plaćanja od 30 dana, moći će se poštovati i kod nas – rekao je Vidić.
On smatra da je ključ bolje naplativosti isporučene robe kod nas otvaranje novih tržišta putem kojih bi se omogućilo ostvarivanje veće likvidnosti preduzeća.
Vidić ističe da od sredine ove godine preduzeća iz EU koja posluju na tržištu Srpske insistiraju na naplati u roku od 30 dana i prije započinjanja poslovanja sa domaćim firmama, traže obezbjeđenje naplatu u tom periodu.
U Republičkoj agenciji za razvoj malih i srednjih preduzeća RS kažu da bi ovaj dogovor na nivou Evropske unije trebao pozitivno da utiče preduzeća koja posluju sa inostranim partnerima.
– To se posebno odnosi na velike trgovačke lance – kazali su u Agenciji.
Proizvođači kažu da su poslovi sa kupcima regulisani ugovorima, ali i usmenim dogovorom, od kojih se nijedan ne poštuje.
U trgovačkim lancima ističu da obaveze prema proizvođačima redovno izmiruju, te da se roba plaća u periodu između 30 i 120 dana.
Bonitet
U Republičkoj agenciji za razvoj malih i srednjih preduzeća RS kazali su da se domaćim proizvođačima preporučuje da kod ugovaranja prodaje i načina naplate vode računa o bonitetu kupca, te da na bilo koji način osiguraju naplatu isporučene robe.Glas Srpske
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Da li je neko cuo za faktoring…? Podpredsjednik PK, a i mnogi drugi vjerovatno nisu…..
Bonitet firmi iz BiH se može provjeriti u LRC kreditnom birou.
@ja,ovdasnji
znas li ti uopste o cemu pricas?Jesi li procitao clanak?
@Legionar
De nam objasni kako bi faktoring ( inace postoji agencija u Sarajevu koja se bavi time) moze pomoci i rjesavanju “tekuce problematike” u odnosima farmera i otkupljivaca?
Čudno mi je što ovaj podpredsjednik privredne komore, veliki ljubitelj Milorada Dodika može da izjavi da većina preduzeća ima problema sa likvidnosšću zbog čega nije moguće primjeniti propise EU vezane za naplatu potreživanja za 30 dana.To negira rezultate koje ova Vlada tvrdi da je postigla. Valjda se osnivač “Eksport banke” (današnja Nova banka) nije razišao sa aktuelnom vlasti pa se vratio razmišljanju svojom glavom.