PARIZ, Svjetski sektor poljoprivrede će u najmanje deset narednih godina biti suočen sa nesigurnošću u vezi sa tim da li će moći da se uspostavi ravnoteža ponude i tražnje, stav je vodeće poljoprivredne sile u Evropskoj uniji (EU), Francuske.
U izveštaju koji je odobrila ta zemlja i o kojem sad raspravljaju ministri poljoprivrede EU na neformalnom sastanku do 23. septembra, zvanični Pariz je istakao da će glavno pitanje u formiranju poljoprivredne politike biti nesigurnost oko toga koliko hrane treba da se proizvede da bi se pokrila tražnja, prenosi Rojters.
“Povećanje produktivnosti u poljoprivredi, u kombinaciji sa pojavom biogoriva druge generacije, koji ne predstavljaju toliku konkurenciju proizvodnji hrane, trebalo bi da smanje tenziju na tržištima određenih sirovina”, navodi se u izveštaju.
“Poljoprivreda će, međutim, najmanje u sljedećih deset godina, biti suočena sa nesigurnošću oko krajnje ravnoteže ponude i tražnje”, upozorila je Francuska.
Stručnjaci za poljoprivredu objašnjavaju da se nedavno poskupljenje ključnih prehrambenih namirnica poput žitarica, pirinča, mesa i mlječnih proizvoda može pripisati nizu različitih globalnih faktora, među kojima ima privremenih, ali i onih strukturalnih.
Neki od tih faktora su i nepredvidive vremenske prilike u ključnim zemljama proizvođačima, strukturalne promjene u tražnji, visoke cijene nafte, razvoj biogoriva i promjene u prehrambenim navikama potrošača u državama poput Kine, Brazila i Indije, navodi se u izveštaju.
U tom dokumentu, takođe, piše da će strategije u okviru poljoprivredne politike u zemljama – velikim proizvođačima kao što su Brazil i SAD biti ključni za dalje kretanje cijena hrane.
Sa druge pak strane strategije zemalja – velikih potrošača poput Kine i Indije, biće presudni za dalje kretanje tražnje.