BUDVA, Uprkos činjenici da predstavlja zemlju s najvećim potencijalom ljekovitog, aromatičnog i drugog korisnog bilja Crna Gora ga relativno malo koristi, rečeno je u Budvi na okruglom stolu pod nazivom Flora Crne Gore i mogućnosti korišćenja lekovitog i drugih biljnih vrsta, odršanom u okviru Sajma ishrane na Jadranskom sajmu u Budvi koji je juče zatvoren.
Magistar Zlatko Bulić iz Zavoda za zaštitu prirode rekao je da Crna Gora na relativno malom prostoru ima 3.200 biljnih vrsta što je više od mnogih zemalja u okruženju. Na maloj površini koja zauzima samo 0,01 odsto ukupne površine svjetskog kopna, na teritoriji Crne Gore ima 1,2 procenta ukupne svjetske flore što je svrstava na prvo mesto u Evropi po broju vrsta na jedinici površine.
Uglavnom je riječ o retkim edemičnim i reliknim vrstama među kojima su i ljekovite i aromatične biljke, a najviše ima medonosnih biljaka.
Saznanje o ljekovitom bilju u Crnoj Gori datira još od prije dva vijeka kada su inostrani naučnici boraveći u Crnoj Gori otkrili ove edemične vrste, kazao je Bulić.
Od ukupno 400 lekovitih biljaka, kazao je Bulić, koristi se svega dvadesetak. Tradicionalno su korišćene ljekovite biljke koje ne mogu da izazovu trovanje, a to su uglavnom čajevi.
Bulić je naveo da bogastvo i veoma dobar kvalitet ljekovitog i aromatičnog bilja na području Crne Gore predstavlja potencijal koji obezbjeđuje značajne prihode.
Zbog stihije i nekontrolisane eksploatacije ljekovitog bilja u Crnoj Gori neophodno je donošenje zakonske regulative u ovoj oblasti, zaključio je nagistar Zlatko Bulić iz Zavoda za zaštitu prirode Crne Gore.