SARAJEVO, Predstavnici Udruženja “Franak” i Saveza udruženja potrošača Federacije BiH /FBiH/ iznijeli su danas u Sarajevu predsjedniku Vlade FBiH Nerminu Nikšiću primjedbe na nedosljedno ponašanje banaka prilikom usklađivanja kreditnih aranžmana u skladu sa rastom ili padom LIBOR-a, kao i nezakonitost povećanja kamatne stope na kredite zaključene u švajcarskim francima.
Oni su istakli da banke odbijaju da smanje anuitete shodno promjenama LIBOR-a koji je dostigao najniži nivo u istoriji, odnosno da promptno reaguju na njegovo povećanje, ali ne i na smanjenje i onda kada treba da postupe u interesu klijenata.
Sa današnjeg sastanka upućen je poziv građanima da se obrate bankama i traže njegovo usklađivanje sa smanjenjem ove međubankovne kamatne stope – saopšteno je iz Vlade FBiH.
Na sastanku je istaknuto da su svi krediti sa valutnom klauzulom i promjenjivom kamatnom stopom zaključeni prije donošenja Zakona o deviznom poslovanju, a da je njihovom analizom zaključeno da nijedan nije plasiran u švajcarskoj valuti, već u konvertibilnoj marci.
Iz ovih udruženja tvrde da je vezivanje za švajcarski franak jednostran i interni postupak banke koji nema zakonsko uporište.
Nikišić je iskazao spremnost da poslovanje banaka bude podrobnije analizirano i pozvao federalnu Upravu za inspekcijske poslove da izvrši kontrolu zaključenih ugovora i njihovu usklađenost sa Zakonom o zaštiti potrošača.
“Postoji dovoljno elemenata da federana Uprava za inspekcijske poslove uđe u banke i utvrdi činjenično stanje, jer je očigledno da u bankarskom sistemu i poslovanju postoje određene praznine i paradoksi”, rekao je Nikšić.
Na današnjem sastanku, kojem su prisustvovali federalni ministar finansija Ante Krajina i direktor federalne Uprave za inspekcijske poslove Ibrahim Tirak, zaključeno je i da budu analizirana trenutna zakonska i institucionalna rješenja iz oblasti finansija i predloži njihovo mijenjanje ili ukidanje.