BEOGRAD, Naredna godina u ekonomskom smislu biće nulta godina od koje će zavisiti da li će Srbija da krene putem oporavka ili će i dalje da “pliva” u krizi, dok će za građane biti možda i teža, ocijenio je beogradski ekonomski analitičar Saša Đogović.
Govoreći o privrednim očekivanjima Srbije u idućoj godini, Đogović procjenjuje da će biti ista, ako ne i teža od odlazeće, jer će se povećati broj nezaposlenih lica, dok će plate i penzije ostati zamrznute u javnom sektoru.
“To se će uz rast cena i najavljenu inflaciju od šest odsto /plus-minus dva odsto/ očitovati u realnom padu kupovne moći građana”, smatra Đogović, koji je i saradnik beogradskog Instituta za tržišna istraživanja /IZIT/.
On je rekao da Srbija ima problem zbog galopirajućeg zaduživanja, prevashodno državnog sektora, koje će, svakako, biti nastavljeno i u idućoj godini, navodeći da će od spremnosti Vlade Srbije da suštinski krene u transformacione procese javnog sektora i izgradi jaku stabilnu pravnu infrastrukturu sa jakim nezavisnim državnim institucijama, zavisiti da li će država u narednoj godini stvoriti zdravije temelje zarazvoj.
Prema njegovom mišljenju, jaki nezavisni organi trebalo bi da nadgledaju rad Vlade i državnih organa, ali i stanje na tržištu, kako ne bi došlo do monopola i pranja novca.
On je pojasnio da suštinska transformacija javnog sektora podrazumijena ne samo kresanje javne potrošnje i smanjenje birokratskog državnog aparata, nego i restrukturiranje javnih preduzeća.
Đogović je ocijenio da će u 2010. godini biti blag “stidljiv” pomak, koji neće biti produkt poboljšanja privredne infrastrukture, nego samo rezultat blagog otopljavanja globalne tražnje, jer će se uključiti neki proizvodni kapaciteti koji nisu radili u ovoj godini poput “Petrohemije”, sirćetnih kompleksa, “Ju-Es Stila” i slično.
Ukoliko ta preduzeća, smatra on, budu radila u narednoj godini, uz infrastrukturne projekte koje je najavila Vlada, kada je reč o modernizaciji železnice i završetku Koridora 10, onda se može očekivati blagi pomak napred u sljedećoj godini.
“Ovim nisu stvoreni uslovi da se napravi zdrav ambijent, ukoliko država ne izvrši transformaciju celokuponog javnog sektora i dalje resktrukturiranje preostalih društvenih preduzeća, uz izgradnju jakih i stabilnih državnih institucija, preko izgrađene pravne infrastrukture”, naveo je Đogović.
On je ocijenio da bi se tako obezbijedio priliv stranih grinfild investicija, koje do sada nisu bile velike zbog neizgrađene pravne infrastrukture, kao i zbog mita i korupcije.
“Ukoliko ništa na tom polju ne izmenimo, onda ćemo i dalje da plivamo u krizi i kada svet bude izašao iz krize, naša privredna struktura će biti nepromenjena, a država neefikasna”, upozorava Đogović.
On ocjenjuje da će u idućoj godini, od preostalih javnih preduzeća, “prva na udaru” biti da se proda farmaceutska kompanija “Galenika”, a najavljuju se još neka kao što je beogradski aerodrom “Nikola Tesla“.
Ako se u Srbiji nastavi sa tendencijom uvoza, navodi Đogović, onda će se zapasti u još dublju krizu i još veću neravnotežu u odnosu na izvozni sektor, pa će cijena izlaska iz krize biti još skuplja.
On je naveo da je prevashodno uvozničkom lobiju bio u interesu ovaj takozvani “stabilni kurs” dinara, a koji u stvari nije stabilan, jer nema pokriće u domaćoj privredi i počiva na zaduživanju iz inostranstva.
“Da bi dinar bio stabilan, mora da ima iza sebe izvozno orijentisanu privredu. Treba da se kroz relaksiranje kreditno-monetarne politike i smanjenje javne potrošnje obezbedi veći privredni rast, a to se može obezbediti kroz fleksibilnije kretanje domaće valute”, zaključio je Đogović. Srna