LONDON, Cijene sirovina su ove sedmice zabilježile najveći pad u više od pet decenija, usljed spekulacija da bi usporenje svijetskog privrednog rasta moglo da smanji tražnju energenata, metala i žitarica.
Indeks “Rojters/DZZefriz” (Reuters/Jefferies), koji obuhvata 19 sirovina, ove je sedmice pao ukupno 8,3 odsto, najviše od 1956. godine, cijena zlata je, poslije istorijskog rekorda pala za više od 100 dolara za uncu, dok je sirova nafta pojeftinila za više od 13 dolara za barel, prenjela je agencija Blumberg.
“Počela je spekulativna groznica na tržištu sirovina. Privredni rast će usporiti na globalnom nivou, a to loše utiče na sirovine”, izjavio je analitičar američkog fonda “Global investors” Brajan Hiks (Brian Hicks).
Međunarodni monetarni fond je ove sedmice saopštio da “usporavanje svjetskog privrednog rasta ukazuje na to da će doći do smanjivanja tražnje sirovina”.
Analitičar američke konsultantske firme “Prospektor aset menadžment” Lenard Kaplan (Leonard) smatra da je došao kraj trendu rasta cijena sirovina zato što se najveća svijetska privreda, američka, nalazi na rubu recesije.
“Cijene će pasti više nego što se nadate”, ocijenio je on.
Oslabljeni dolar i manje atraktivni prinosi na tržištu hartija od vrijednosti su početkom godine povećali privlačnost sirovina kao sredstva zaštite od inflacije i alternative za ulaganje. Investitori, međutim, sada prodaju sirovine kako bi prikupili sredstva za pokrivanje gubitaka u drugim sektorima.
Cijena zlata za terminsku isporuku u aprilu je u četvrtak na Njujorškoj robnoj berzi pala za 25,30 dolara, ili 2,7 odsto, na 920 dolara za uncu (31 gram). Rekordna cijena od 1.033,90 dolara za uncu je ostvarena 17. marta, a samo u srijedu, 19. marta, zlato je pojeftinilo za 59 dolara.
Cijena američke lake nafte za terminsku isporuku u maju je na Njujorškoj robnoj berzi juče pala za 70 centi, ili 0,7 odsto, na 101,84 dolara za barel, dok je 17. marta ostvaren rekord od 111,80 dolara.
Sirova nafta će se ovog proleća vjerovatno spustiti prema granici od 90 dolara za barel usljed toga što usporeni rast američke privrede podstiče trgovce da napuste tržište sirovina, naveli su analitičari grupacije “Goldman Saks” (Saćs).
Cijena kakaoa je u četvrat pala više od devet odsto, a cijena pšenice 8,1 odsto. Istovremeno su soja i kukuruz pojeftinili gotovo četiri odsto, a od 26 sirovina u indeksu “UBS Blumberg”, jedino je porasla cijena goveda i svinja.
U “JP Morganu” ističu da je priliv novca na tržište sirovina i dalje ogroman. “Tržište akcija ne izgleda tako atraktivno kao prije par godina, dok je tržište obveznica i dalje veoma zbunjujuće, jer se nikad ne zna kad će da interveniše američka Uprava federalnih rezervi”, objasnio je analitičar Džejms Praudlok (James Proudlock).