NJUJORK, Na Wall Streetu su juče indeksi potonuli za više od dva odsto, zabilježivši najlošiju izvedbu od početka godine jer investitore zabrinjava stagnacija globalnog industrijskog sektora i situacija u američkoj privredi.
Dow Jones Industrial Average potonuo je juče 2,2 odsto, na 11.866 bodova, a Standard & Poor's 500 za 2,56 odsto na 1.254 boda. Nasdaq Composite pao je 2,75 odsto na 2.699 boda. ”Biće ovo duga nedjelja. Na ovome tržištu nema potražnje”, kaže Jim Maguire, trgovac na njujorškoj berzi koji radi za E.H.Smith Jacobs. S&P je potonuo ispod ključnog tehničkog nivoa, 200-dnevnog pomičnog prosjeka, što je loš znak za tržište. Sedam uzastopnih dana gubitaka najduži je negativni niz tog indeksa od oktobra 2008. godine. Juče je S&P izbrisao je sve dobitke od početka godine. Dow Jones je juče zabilježio niz od osam negativnih dana, no još je u plusu od početka godine.
Uopšteno, jučerašnji trgovinski dan bio je najlošiji od početka godine na Wall Streetu. Rasprodaje akcija ubrzane su na zatvaranju berze, tako da je vlasnika promijenilo čak 9,7 milijardi akcija, znatno više od ovogodišnjeg prosjeka od oko 7,5 milijardi. Pad cijena zahvatio je sve sektore, pri čemu najviše industrijski i sektor potrošne robe, koji su najviše senzitivni na slabljenje privrede. Cijene akcija u tim sektorima potonule su za više od 3 odsto. Znatno su pale i cijene akcija banaka, tako da je S&P finansijski indeks ove godine više od 10 odsto u minusu.
Juče je objavljeno da je u junu neočekivano pala lična potrošnja u SAD-u, i to po prvi put u zadnje otprilike dvije godine, dok su primanja Amerikanaca tek neznatno porasla. Investitori s nestrpljenjem čekaju izvještaj o zaposlenosti u petak. U međuvremenu, zlato je ulagačka zvijezda kojoj sjaj ne tamni. Cijena zlata juče je porasla za više od 2 odsto, na rekordnih 1.661 dolar za uncu, jer investitori traže sigurno utočište za svoj kapital. Hina