ROGATICA, Dugovanja Drvne industrije “Sjemeć” iz Rogatice, u iznosu od oko dva miliona maraka, prema JP “Šume Srpske” biće riješena na najbolji i najbezbolniji način za sve, istakao je generalni direktor JP “Šume Srpske”, Neđo Ilić, nakon posjete ovom preduzeću.
Zajedno s njim, “Sjemeć” su obišli i predsjednik Narodne skupštine RS, Igor Radojičić, te ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, Radivoje Bratić.
Generalni direktor “Šuma Srpske” rekao je da je “Sjemeć” jedna od rijetkih firmi koja dobro posluje i koja može nastaviti tim tempom, te da su prijeratna dugovanja “Sjemeća” prema “Šumama Srpske” njihov jedini problem.
– Još prošle godine uputili smo zahtjev Vladi RS s ciljem rješavanja tog problema, jer su to praktično državni dugovi. U skorijoj budućnosti očekujemo pozitivan ishod – kazao je Ilić, te dodao da je opština Rogatica poznata kao područje bogato šumom i da ima dobre kadrove za drvoprerađivačku industriju.
Njegov optimizam dijeli i direktor “Sjemeća”, Goran Marjanović, koji je istakao da postoji dobra volja i da se traži nabolje rješenje, te dodao da je predstavnike Vlade RS upoznao sa poslovanjem preduzeća.
– Sa 150 zaposlenih, “Sjemeć” je jedna od najvećih firmi u opštini Rogatica.
Privatizovana je 2003. godine. I prije i poslije toga perioda proizvodnja nikada nije zaustavljana. Naš cilj jeste da obim proizvodnje, koji na mjesečnom nivou iznosi oko 400.000 maraka, bude nastavljen – kaže Marjanović.
Predsjednik NSRS, Igor Radojičić, rekao je da “Sjemeć” ima velike mogućnosti za proizvodnju ali da su njihovi problemi prijeratni dugovi koji im stvaraju poteškoće prilikom odobravanja kredita komercijalnih banaka.
U planu je izrada studije s ciljem premošćavanja ovih problema.
Drvna industrija “Sjemeć”, iz sastava bivšeg “Šipada”, radi finalne proizvode od drveta, krevete, ormare, stolove i slično, koje izvozi u Njemačku i Francusku, a građevinsku stolariju, koja je takođe dio njihovog proizvodnog programa, plasiraju u države bivše Jugoslavije. Prosječna plata radnika “Sjemeća” iznosi oko 500 maraka. Fokus