BANJALUKA, Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske (RS) Ranka Mišić izjavila je da su problemi sindikalnog organizovanja veliki, jer dio poslodavaca ne razumije da nije destrukcija formirati sindikat nego dobijanje konstruktivnog partnera u socijalnom dijalogu.
Ona je novinarima u Banjaluci tokom radionice “Sindikalno organizovanje za socijalnu pravdu”, kojoj prisustvuju predstavnici sindikata BiH, Makedonije, Hrvatske i Mađarske, rekla da u RS još ima dosta preduzeća, naročito privatnih, u kojima su zatvorena vrata za sindikalno organizovanje.
Mišićeva je naglasila da se situacija u vezi sa formiranjem sindikata razlikuje od preduzeća do preduzeća, od poslodavaca koji rado prihvate formiranje sindikata do onih koji ne dozvoljavaju formiranje.
Ona je navela i primjer jednog banjalučkog tekstilnog preduzeća, gdje je poslodavac pokušao da otpusti sve članove sindikalnog odbora.
“Najveći zamah smo doživjeli u sektoru tekstilne industrije i obućarstva i evo u posljednjih šest mjeseci smo dobili 5 000 članova u privatnim preduzećima, a uspjeha imamo i u metalskoj industriji”, rekla je Mišićeva.
Ona je dodala da je su radnička prava najugroženija na prostoru jugoistočne Evrope, te da je cilj ove radionice, koja se danas i sutra održava u Banjaluci, da se razmijene iskustva u toj oblasti i da se napravi priručnik strategije sindikalnog organizovanja.
“Prošlo je vrijeme sindikata koji su organizovali ljetovanja, zimovanja, kupus i krompir, ovo je vrijeme kada sindikat vodi socijalni dijalog u kome prodaje rad, gradimo partnerstvo s poslodavcima i vladom u smislu unapređenja socijalne situacije u RS i stvaranja boljeg privrednog ambijenta”, rekla je Mišić.
Predsjednik Nezavisnih sindikata Makedonije Slobodan Antovski rekao je da je situacija sa sindikalnim organizovanjem u regionu veoma slična, da se sindikati suočavaju sa sličnim problemima, te da je naročito teško organizovati sindikate u privatnim preduzećima.
Predstavnik sindikata Hrvatske Ante Malovan rekao je da su problemi organizovanja sindikata u Hrvatskoj bili naročito izraženi od 1995. do 2000. godine, ali da je danas situacija puno bolja čak i u privatnim preduzećima.
On je dodao da put sindikalnog organizovanja mora ići u pravcu jačanja svijesti radnika da je sindikat jedina institucija koja štiti njihova prava, ali i da poslodavci shvate da im je sindikat saradnik.
Direktor Centra za obrazovanje i istraživanje privatizacije granskih sindikata nezavisnosti Srbije Zoran Ristić naglasio je da je zbog tranzicionih procesa, privatizacije i otpuštanja radnika iz državnih preduzeća stopa sindikalne organizovanosti u regionu u padu, te da u Srbiji iznosi do 40 odsto.
On je dodao da u međuvremenu sindikati nisu našli način kako da se organizuju u malim preduzećima.
Ristić je naveo da su se do sada radnici samoinicijativno uključivali u sindikat, te da takav pristup sindikalnom organizovanju mora biti obrnut.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Interesuje me,kako osnovati sindikat u privatnom preduzecu sa velikim brojem zaposlenih,i na koji nacin?
Interesuje me da li se u jednom preduzeću može osnovati drugi sindikat ako postojeći ne zastupa ravnoprvno interese svih uposlenika.Da li je zakonski moguće?
Unaprijed hvala!