TOKIO, Ministri za razvoj najbogatijih zemalja svijeta počeli su danas dvodnevne razgovore u Tokiju o načinima pomoći afričkim zemljama, ali i drugim siromašnim nacijama.
Zvaničnici Grupe osam /G8/, industrijski razvijenijih država zajedo sa Brazilom, Kinom, Indonezijom, Indijom, Malezijom, Meksikom, Južnom Korejom i Južnoafričkom Republikom razmotriće kako da pojačaju napore u cilju pomoći siromašnim zemljama.
Angel Gurija, generalni sekretar istraživačkog centra Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj /OECD/ kaže da svjetske sile ne smiju da dozvole da ih sumorne ekonomske perspektive odvrate od borbe protiv siromaštva jer će posljedice biti kobne.
“Ne smijemo dozvoliti da nas međunarodna i domaća ekonomska zabrinutost odvrate od naših ciljeva razvoja”, rekao je on novinarima u Tokiju.
On je dodao da je siromaštvo posljednji sistemski rizik i da je to plodno tlo za širenje terorizma, ratova, uništenja životne sredine, širenja bolesti i organizovanog kriminala.
Sastanak ministara za razvoj, koji treba da postavi temlje za samit lidera G8 u japanskom sjevernom ljetovalištu Tojako u julu, uslijedio je nakon velikih zabrinutosti zbog rasta cijena hrane koje predstavljaju još veći teret za siromašne slojeve.
“Međunarodna zajednica će pažljivo pratiti rezultate samita u Tojaku”, izjavio je japanski ministar inostranih poslova Masahiko Komura.
On je dodao da ministri razvoja žele da pošalju snažnu poruku međunarodnoj zajednici uoči samita lidera G8.
Stručnjaci kažu da su potrebna dodatna ulaganja u poljoprivredu kako bi se smanjila nestašica hrane.
“Sektoru poljoprivrede potrebna su dodatna ulaganja u infrastrukturu”, rekao je ove sedmice Ifzal Ali, glavni ekonomista Azijske razvojne banke ove sedmice.
OECD saopštila je u petak da većina donatora treba da pojača napore i pošalje obećanu pomoć.
Britanska humanitarna organizacija Oksfam saopštila je da bogate zemlje nisu ispunile obećanja da značajno povećaju pomoć zemljama u razvoju.
“Cifre ne lažu. One pokazuju nedostatak rukovođenja u davanju neophodnih sredstava siromašnim zemljama”, kaže Džeremi Hobs iz Oksfama. On je pozvao Britaniju, Kanadu, Francusku, Njemačku, Italiju, Japan, Rusiju i SAD da preduzmu hitne mjere u tom smislu na samitu G8.
Japan, koja je zvanično pacifistička zemlja od kraja Drugog svejtskog rata, već dugo koristi humanitanu pomoć kao glavno diplomatsko oruđe.
Japan je do 2000. godine bio najveći svjetski donator, ali je sada na petom mjestu od 22 zemlje, prema podacima OECD-a.
“Žalosno je što je pomoć Japana opala za jednu trećinu od 2006.”, kaže ministar Komura, dodajući da je riješen da zaustavi taj opadajući trend Japana.
Zemlje G8 ovog vikenda će takođe apelovati na nove donatore da pokažu veću transparentnost humanitarnih politika, kaže viši neimenovani zvaničnik japanske Vlade.
On je dodao da će se od zemalja u razvoju tražiti da “djeluju na odgovorniji način u smislu upravljanja, održivosti pomoći i demokratizacije”. AFP