BERLIN, Njemački kancelar Angela Merkel izjavila je večeras da Grčkoj u ovom trenutku nije potrebna finansijska pomoć i da je stabilnost evrozone “osigurana”.
“Grčka nije tražila finansijsku pomoć. Stabilnost evrozone trenutno je osigurana. Optimistična sam u vezi sa tim da pitanje o pomoći Grčkoj neće ni biti postavljeno”, rekla je Merkelova poslije razgovora sa grčkim premijerom Jorgosom Papandreuom.
Merkelova je ranije izjavila da EU treba da pruži Grčkoj moralnu podršku u sprovođenju plana o smanjenju budžetskog deficita.
Njemački ministar ekonomije Rajner Bruderle izjavio je da Vlada u Berlinu ne namjerava da Grčkoj ponudi niti jedan cent pomoći.
Grčka Vlada juče je najavila posljednju u seriji mjera štednje s ciljem da se zemlja izvuče iz dužničke krize i sa ivice bankrostva, što prijeti i stabilnosti evra.
U nove mjere štednje, treće po redu u posljednjih nekoliko mjeseci, spadaju smanjenje bonusa za radnike u javnom sektoru za 30 odsto, zamrzavanje penzija, novi porezi na luksuznu robu, alkohol i cigarete.
Zvanična Atina planira da deficit u budžetu do kraja godine bude smanjen na 8,7 odsto domaćeg bruto proizvoda, sa 12,7 odsto iz 2009. godine.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Jorgos će uz Angelinu moralnu podršku uz namet na narod Grčke smanjiti budžetski deficit sa 12,7 % na 8,7% BDP, što eliminiše opasnost bankrota.Moglo bi i da uspije, ali na TV vidim policija masovno “postupa po naređenju”. Ako mi dođemo u sličnu situaciju predložiću preko SWOT-a paket mjera; da se ne dokazuje zakonitost sticanja imovime u zadnjih 20 godina, nego da se pošteno utvrdi svima vrijednost 1990. i 2010. na razliku obračuna 10% sa kamatom i umanji ako je neko već plaćao nešto poreza na dohodak i dobit. Time će se u državni bužet uliti oko 3 milijarde KM, a ako budemo dokazivali nezakonitost neće ništa.
kako si izracunao tih 3 milijarde?
procjenom na uzorku tajkuna čiju imovinu, odnosno razliku vrijednosti dovoljno poznajem.
Jeli 3 milijarde KM ili Eura
Procjena mi nije zasnovana na standardnom uzorku, zbog čega je subjektivna u pogledu iznosa.Cilj mi je da ukažem da je vjerovatnoća ubiranja prihoda u budžet znatno veća kroz metod poređenja vrijednosti imovine u dvije navedene godine i oporezivanje razlike, nego dokazivanjem nezakonitosti njenog sticanja, koja bi neminovno završila (osim za nekoliko pojedinaca-žrtvenih jaraca)kao i sve druge neuspješno. Jasno je da to amnestira kriminalne radnje, ali je manje zlo nego to isto i još bez oporezivanja.