BANJALUKA, Prema zvaničnim podacima, u Republici Srpskoj postoji 16.250 malih i srednjih preduzeća koja zapošljavaju 186.484 radnika ili 80 odsto ukupno zaposlenih u RS, što govori o značaju takvih kolektiva za privredu, kaže direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Nikola Vukmirović.
– Većina njih prerašće najvjerovatnije u velika preduzeća, kao što je bio slučaj s velikim multinacionalnim kompanijama poput “Forda” ili “Koka-kole” koje su nastale iz porodičnog biznisa. Međutim, još nedovoljno cijenimo značaj malih i srednjih preduzeća – kaže Vukmirović.
Za uspjeh malog ili srednjeg biznisa, dodaje Vukmirović, neophodno je, da bude pokrenuto u onoj oblasti koju vlasnik najbolje poznaje ili voli. Velika početna ulaganja ne dolaze u obzir, jer to može dovesti do zatvaranja preduzeća.
– Trebalo bi ići korak po korak, a ne ulagati velika početna sredstva. Upravo tu grešku napravile su mnoge firme poslije 1999. godine, uz pomoć raznih inostranih kreditora, što je potpuno antipreduzetnički. Trebalo bi početi sa što skromnijom zgradom i opremom, a sa što više ulaganja u znanje, sirovinu, istraživanje tržišta i distributivne kanale, kako ne biste došli u situaciju da ne možete vraćati kredite – savjetuje Vukmirović.
Prema njegovim riječima, najviše malih i srednjih preduzeća u RS ima u oblasti trgovine i srodnim granama i tu je zaposleno 41.900 radnika, ili oko 18 odsto od ukupno zaposlenih u Republici Srpskoj. Govoreći o istraživanjima Svjetske banke po kojima se BiH nalazi na 105. mjestu prema uslovima poslovanja, Vukmirović kaže da sliku o državi kvari Federacija BiH, zbog znatno većih opterećenja preduzetnika, kao i zbog opšte potrošnje, koja je jedan od ključnih kriterijuma prilikom rangiranja, jer predstavlja teret onima koji nešto rade. Opšta potrošnja u Republici Srpskoj iznosi 43 odsto, podsjeća Vukmirović, a u Federaciji BiH preko 50 odsto.Fokus