SREBRENICA, Zemljoradnička zadruga ”Srebrenica” ovog proljeća na svojim parcelama zasadila je čak 60 dunuma ljekobiljem, što je prvi projekat uzgoja ljekobilja na području Srebrenice i cijele regije Birač, izjavio je agronom te zadruge Budimir Maksimović.
Maksimović je precizirao da su zasađeni lavanda, nana, matičnjak, vrijesak i miloduh.
On je istakao da se ovaj projekat realizuje zahvaljujući investiciji od oko 350.000 KM koju je obezbijedila italijanska humanitarna organizacija CESVI sa ciljem podizanja plantaža, ali i rasadnika ljekobilja, te izgradnje destilerije za preradu bilja i proizvodnju eteričnih ulja koja su veoma tražena na zapadnom tržištu u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji.
Prema njegovim riječima, planirano je da tri godine traje realizacija projekta koji je počeo krajem 2008. godine. Potpuni efekat, dodao je on, planira se 2012. godine kada se očekuju prinosi koji će omogućiti samoodrživost programa, čija je ukupna vrijednost oko 400.000 KM, s tim da razliku od 50.000 snosi Zadruga.
”Program će imati višestruki značaj za opštinu, jer će omogućiti zapošljavanje manjeg broja radnika na uzgoju i održavanju zasada, zatim sezonsko angažovanje većeg broja nezaposlenih, kao i samozapošljavanje budućih zadružnih kooperanata koji se opredijele da na svojim njivama uzgajaju ljekobilje. Prodaja eteričnih ulja omogućiće veći priliv sredstava u opštinski budžet”, ocijenio je Maksimović.
On je dodao da je, uz podršku CESVI-ja, Zadruga proljetos podigla i vlastiti rasadnik ljekobilja površine jednog hektara, gdje će se proizvoditi rasadni materijal matičnjaka, miloduha, lavande, vrijeska, hajdučke trave i tamjana.
”Očekujemo da ćemo proizvesti oko 850 000 sadnica za prodaju i 50 000 sadnica za naše kooperante koji se odluče da uzgajaju neku od ovih kultura na površini od tri do pet dunuma. U ovoj godini predviđena je adaptacija prostora i nabavka opreme za destilaciju ljekobilja na plantaži u Vlanićima kako bi bila obavljena probna proizvodnja eteričnih ulja. Planirana je nabavka savremene destilerije kapaciteta dvije tone sirove mase u jednoj šarži punjenja”, naglasio je Maksimović.
Ovo je eksperimentalni projekat ove vrste proizvodnje u Podrinju. Domaći i italijanski stručnjaci smatraju da će dati dobre rezultate i da će ta proizvodnja biti siguran i unosan posao za mnoge porodice u ovom kraju koje se odluče za uzgoj ljekobilja, jer postoji sigurno tržište, dobre cijene, a vremenski uslovi ne utiču toliko na rod kao kod nekih drugih poljoprivrednih kultura. Srna