KIJEV , Predsjednik Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Žan Lemijer ukazao je danas na veoma važnu ulogu koju je ta finansijska organizacija odigrala tokom ove i prošle decenije u procesu prelaska bivših komunističkih zemalja s centralno – planske ekonomije na tržišni model privređivanja.
Lemijer je rekao, govoreći na godišnjoj skupu Odobra direktora EBRD u Kijevu, da banka mora dodatno ojačati svoje investicione mogućnosti, u uslovima pojačanih finansijskih i ekonomskih rizika u globalnoj ekonomiji.
Nestabilnost na finansijskom tržištu i povećana investiciona neizvesnost su razlozi za pojačanu zabrinutost, upozorio je Lemijer, uz opasku da “teška vremena zahtjevaju jak EBRD, kao investitora koji ima visoke standarde”.
Tokom proteklih osam godina – u periodu u kome je Lemijer na čelu EBRD – region u kome je djelovala ta banka je, prema ocjeni njenog čelnika, doživeo “dramatične promjene”.
Većina zemalja jugoistočne Evrope i država nastalih na teritoriji bivšeg Sovjetskog saveza sada imaju solidne finansijske sektore, uvećanu trgovinsku razmjenu i pojačanu ulogu građana iz srednje klase u ekonomskom i političkom životu, ocjenio je Lemijer koji će ove godine, poslije dva uzastopna predsjednička mandata, otići s tog položaja.
Čelnik EBRD je kao poseban uspjeh banke pomenuo činjenicu da je zahvaljujući pomoći te finansijske institucije u regionu jugostične Evrope i Azije otvoreno oko tri miliona malih i srednjih preduzeća.
Banka je, osim toga, ukazala značajnu pomoć tranzicionim zemljama i u unapređenju njihovih inovativnih delatnosti, pronaleženju novih mogućnosti za širenje biznisa, kao i u borbi protiv posledica globalnog zagrevanja.
Lemijer je rekao da će EBRD oko deset odsto vlastitog prošlogodišnjeg neto prihoda, u vrijednosti 1,1 milijardu evra, uložiti u stavaranje novog fonda za obezbeđenje tehničke saradnje prilikom razrade novih investicionih projekata u zemljama s kojima banka sarađuje.
Više od sto miliona evra EBRD će, prema riječima Lemijera, izdvojiti i za finansiranje sanacionih radova na atomskoj elektrani u Černobilu, gdje se u krajem aprila 1986. godine dogodila najveća mironodopska nuklearna katastrofa.
Govoreći o budućim zadacima banke Lemijer je rekao da će EBRD i narednih godina svakako nastaviti da igra važnu ulogu u daljem ekonomskom prestrojavanju zemalja s tranizicionim privredama.
Samo u toku minule godine EBRD je, prema izvještaju objavljenom na bančinom sajtu, u regionu jugoistočne Evrope i zemljama Azije, uložila oko 5,6 milijardi evra u razne investicione projekte i druge poslovne poduhvate.
EBRD je u vlasništvu akcionara iz 61 zemlje i dve međuvladine institucije, a glavni zadatak banke je da pruži neposrednu finansijsku i investicionu podršku zemljama jugo-istočne Evrope i Azije koje su prešle na tržšni model privređivanja.