KANKUN, Latinska Amerika bi trebalo više da ulaže u infrastrukturne projekte i da obavi fiskalnu reformu kako bi ubrzala ekonomski razvoj, izjavio je direktor Razvojnog centra Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) Havijer Santiso.
U govoru na Svjetskom ekonomskom forumu za Latinsku Ameriku u meksičkom gradu Kankunu, on je rekao da Kina sada investira deset odsto vrjednosti ostvarenog bruto nacionalnog proizvoda u infrastrukturne objekte, dok su ta ulaganja u latinoameričkom zemljama svega dva procenta.
Santiso je ukazao da je sprovođenje nove fiskalne politike u regionu neophodno, ali da bi reformski proces u toj oblasti mogao da se protegne na duži rok.
OECD, koji okuplja 30 industijski najrazvijenijih zemalja svjeta je, prezentirajući izglede latinoameričke privrede u ovoj godini, podsjetio na četiri ključna elementa bez kojih nije moguć ekonomski razvoj regiona. Riječ je, kako se naglašava u analizi OECD, o promjenama u fiskalnoj sferi, penzionom sistemu, načinu investiranja u telekomunikacijama i unapređenju trgovinskih odnosa sa Kinom i Indijom.
Venecuelanski analitičar Moises Naim je, na skupu u poznatom meksičkom ljetovalištu, ocjenio da se fisklane reforme u zemljama regiona obavljaju različitom brzinom i da u nekim slučajevima ne idu u poželjnom pravcu, prenjela je njemačka agencija DPA.
Naim je predočio da vlade u zemljama regiona vjerovatno trpe snažan pritisak da subvencionišu proizvodnju hrane, što za posljedicu ima neizbalansiranu fiskalnu politiku.