BEOGRAD, Kupovna moć građana Srbije od početka krize do danas realno je manja za skoro 26 odsto.
Ukoliko evro nastavi da skače kupovna moć građana nastaviće da slabi, ocjenjuju ekonomisti.
Ekonomisti kažu da bi, ako bi ostao na jučerašnjem nivou od 102,5 dinara, kurs mogao da pogura cijene za pet do šest odsto. Međutim, ukoliko pad dinara bude nastavljen, Srbiju će sačekati snažan inflatorni pritisak.
U septembru 2008. godine prosječna neto zarada iznosila je 32.969 dinara, odnosno 430 evra, budući da je tadašnji kurs bio 76,4 dinara za evro. Zbog pada dinara plate u Srbiji u međuvremenu su obezvrijeđene. Tako je prosječna neto zarada isplaćena za april ove godine u dinarima iznosila 34.952, dok je u evrima, po jučerašnjem kursu, aprilska zarada vrijedila je svega 340,90 evra.
Pad vrijednosti domaće valute, umnogome je uticalo na pad kupovne moći građana, zbog čega mnogi već mjesecima kupuju samo ono najosnovnije.
Aleksandar Stevanović, ekonomista iz Centra za slobodno tržište, objašnjava da se pad kupovne moći ne može linearno vezati za kurs evra jer su u vrijeme kada je evro vrijedeo 75 dinara, trgovačke marže bile “masne”, u smislu da se roba tada obračunavala po kursu od 80 do 85 dinara.
Marže su u međuvremenu počele da padaju, što se odrazilo i na cijene u maloprodaji. Međutim, to nije pomoglo da se prodaja održi, budući, da su uštede u radnjama u međuvremenu počele da “jedu” nove cijene struje, telefona, komunalija i kablovskih operatera.
“Zbog straha od gubitka posla građani su prestali da se zadužuju, a mnogi su i ostali bez radnih mesta. Usled depresijacije dinara, plate su preračunate u evre, počele da padaju, dok su rate za kredite u evrima ostale iste. A to je građanima u mnogome smanjilo prostor za potrošnju”, kaže Stevanović.
On objašnjava, da bi ukoliko bi evro nastavio da raste, Srbiju mogao da zadesi jak inflatorni pritisak, čime ni se probila granica od predviđenih šest plus minus dva odsto.
“Ako bi se evro ustalio na jučerašnjem kursu od 102,5 dinara, cene u Srbiji skočile bi za pet do šest odsto. Međutim, da bi cene ostale iste, kurs bi trebao da se ustali, i to na nivou ispod 100 dinara za evro. A to može da se desi samo ako se poveća optimizam domaćih privrednika da će do kraja godine biti bolje. Međutim, taj optimizam za sada dele samo članovi Vlade”, kaže Stevanović.
Da će se skok kursa odraziti na cijene, pa samim tim i na inflaciju, slaže se i ekonomista Zoran Popov.
“Celu ovu priču oko skoka kursa evra, režirala je svesno Vlada, kako bi se oborile zarade. Međutim, povratni efekat svega ovoga biće rast cena, zbog kojih nećemo uspeti da održimo nivo inflacije na osam odsto. Nećemo imati rast proizvodnje, niti rast BDP. Jedino što će nam porasti su devizne rezerve koje nikom ne trebaju. Međutim, to je politika MMF-a koju naše vlasti prihvataju”, kaže Popov. Blic