BEOGRAD, Kupovna moć je opala, pa se i potrošači ponašaju racionalnije, orijentišu se na kupovinu osnovnih životnih namirnica i sve više koriste čekove i odloženo plaćanje, pokazuje anketa u velikim trgovinskim lancima.
Izvršni direktor maloprodaje “Merkatora” za jugoistočnu Evropu Željko Banjanin kaže da je vidljivo da je zbog ekonomske krize standard gradjana u padu u proteklih godinu dana, o čemu svjedoči i statistika.
Ljudi su promjenili svoje potrošačke navike, ponašaju se racionalno pri kupovini, čak i oni koji nisu osjetili finansijsku krizu, jer neprestano slušaju upozorenja i negativne prognoze, kaže Banjanin.
Prema njegovim riječima, “Merkator” je uspio da održi nivo prometa u svojim prodajnim objektima, jer je prvi među trgovcima omogućio odloženo plaćanje čekovima do 90 dana, a trošak i rizik kreditiranja snosi sama kompanija. Minimalni iznos za odloženo plaćanje je 2.000 dinara, a učešće čekova, kao sredstva plaćanja, za prva tri meseca ove godine, u ukupnom prometu iznosi oko sedam odsto.
Potrošači dosta koriste i “Merkatorovu” trgovačku karticu, koja omogućava dodatne popuste u robi, odloženo plaćanje 30 dana i plaćanje na 12 mesečnih rata proizvoda tekstila, tehnike, galanterije i sportskog programa bez kamate i drugih troškova, navodi Banjanin.
Prema njegovim riječima primjetno je opao promet modnog tekstila i sportske odjeće i obuće, dok je kod osnovnih prehrambenih proizvoda zadržana pozitivna dinamika prodaje, jer se potrošači uglavnom opredjeljuju za artikle te vrste.
Predstavnik “Delta Maksija” za odnose sa javnošću Vesna Žabić kaže da je taj tgovisnki lanac, u postojećim uslovima pada tražnje i smanjene kupovne moći, uspeo da zadrži promet na zadovoljavajućem nivou kontinuiranim, dodatnim ulaganjima u akcijska sniženja i popuste. Tanjug