KRAGUJEVAC, Kragujevčani u smeće dnevno bace više od 20 tona papira i kartona, oko šest tona tekstila i oko tri tone plastične ambalaže, iako za nju u Kragujevcu postoje posebni kontejneri, pokazala su mjerenja morfološkog sastava na gradskoj deponiji u Jovanovcu koja su sproveli javno-komunalno preduzeće “Čistoća” i kragujevački Mašinski fakultet.
Direktor “Čistoće” Dragoljub Grujović izjavio je da je to preduzeće nabavilo presu za baliranje papira, tako da će, uz dodatna investiranja u opremu i zakup prostora, koji bi trebalo da postane regionalni centar za reciklažu komunalnog otpada, uskoro početi projekat baliranja papira i postavljanja kontejnera u gradu za odlaganje tog otpada.
“Ulaganjem od pet miliona dinara, papir bačen na smeće postaće sirovina koju ćemo prodavati fabrikama koje proizvode papir i karton i time obezbjediti dodatni prihod od najmanje 120.000 dinara dnevno, jer se kilogram baliranog papira prodaje po cijeni od šest do 8,5 dinara po kilogramu”, naglasio je Grujović.
Grujović je kazao da su kontejneri za odlaganje papira već postavljeni u sedam škola i tri obdaništa i da uskoro treba očekivati njihovo postavljanje i u gradu, prije svega u centralnoj zoni.
“Naše kalkulacije pokazuju da već prvog mjeseca rada, kada je uhodavanje još u toku, možemo da prodamo sto tona baliranog papira, čime ćemo ne samo pokriti sve troškove, već ostvariti i dobar profit i smanjiti pritisak na gradsku deponiju i uticati na smanjenje potrebe da se sjeku šume”, ocijenio je Grujović.
On je naveo da će se “posebno tretirati upotrebljeni kancelarijski papir kojem je istekao rok čuvanja” i da će se on plaćati po višoj cijeni po kilogramu od baliranog.
Grujović je ukazao i da Kragujevčani godišnje bace više od 50.000 tona raznog otpada – papira, tekstila, drva, stakla, metala i bio mase, te da se i od svega toga može dobiti novi proizvod ili energija.
“Šest tona tekstila dnevno se baca na deponiju, a od tog otpada mogu se praviti novi konfekcijski proizvodi ili presvlake za sjedišta za vozila”, rekao je Grujović i naglasio da “te materijale u ovom trenutku uvoze naša industrija i konfekcija”.