BEOGRAD, Kiseli mliječni proizvodi u beogradskim prodavnicama dobrog su kvaliteta ali nižeg u odnosu na ranija istraživanja, pokazali su rezultati ispitivanja koje je naručio Pokret za zaštitu potrošača.
U Pokretu je danas saopšteno da su kiseli mliječni proizvodi mikrobiološki ispravni, dok oko 15 odsto ima manje ili više masnoće nego što je navedeno na deklaracijama.
Prema rezultatima hemijske analize otprilike svaki sedmi proizvod ima više ili manje mliječne masti od navedenog. Među njima su subotički jogurt i kiselo mlijeko od 3,2 odsto mliječne masti, subotička kisela pavlaka od 20 odsto mliječne masti, jogurtno kisela pavlaka niške mljekare sa 20 odsto mliječne masti i kisela pavlaka proizvođača Milkop iz Raške od 20 odsto mliječne masti.
Kako je saopšteno, jogurti su uglavnom vrlo dobrog kvaliteta, dok je jogurt mljekare Granice iz Mladenovca od 2,8 odsto mliječne masti ekstra kvaliteta.
Kisela mlijeka i kisele pavlake su prosječno zadovoljavajućeg kvaliteta a ekstra kvaliteta je kiselo mlijeko Somboled iz Sombora dok su ekstra kvaliteta kisele pavlake Moja kravica koju proizvodi Imlek od 12 odsto mliječne masti, pavlaka kompanije Kuč iz Kragujevca od 20 odsto mliječne masti i pavlaka mljekare Šabac od 20 odsto mliječne masti.
Stručna komisija koja je ocjenjivala proizvode od mlijeka vrednovala je boju, miris, ukus, konzistenciju i opšti izgled.
Istraživanje je obuhvatilo 12 uzoraka jogurta, osam uzoraka kiselog mlijeka, devet jogurtne kisele pavlake, dva probiotska uzorka i dva kefira.
Istraživanje je uradio Fakultet veterinarske medicine u Beogradu. Emg.rs