PEKING, Kineski parlament prihvatio je danas godišnji budžet sa 7,5 odsto više izdvajanja za vojsku, a premijer Wen Jiabao odbacio je pozive za aprecijaciju juana i poručio da Kina ne teži hegemoniji, ali će braniti svoj suverenitet na Tajvanu i na Tibetu, javljaju agencije.
Obraćajući se novinarima po završetku kongresa, premijer Wen Jiabao je rekao da Kina u 2010. godini teži ravnoteži “između održavanja relativno brzog, stabilnog razvoja i privredno-strukturalne prilagodbe i inflacije”, citira agencija dpa. Kineski parlament prihvatio je u nedjelju politiku jačanja privrednog rasta zemlje u doba globalne recesije, a privredni izvještaj odobrilo je 97,5 odsto od gotovo 3.000 poslanika.
Vladin je prioritet smanjiti “neravnotežu”, a to uključuje i smanjivanje nesrazmjera u platama, što je potencijalni izvor sukoba, a Wen je najavio da će vlada ozbiljno raditi na suzbijanju korupcije. Wen je na konferenciji za strane novinare rekao da neće nikada popustiti pritiscima za aprecijaciju nacionalne valute, juana.
“Kursna politika neke zemlje treba zavisiti o nacionalnoj privredi i njenom privrednom stanju”, rekao je po završetku 10-dnevnog godišnjeg zasjedanja parlamenta, javlja AFP. Neke zemlje, posebno SAD, smatraju da je relativno niska vrijednost kineskog juana učinila njen izvoz jeftinijim, te je tako ostvarila visoki trgovinski višak.
Stabilnost juana, međutim, “odigrala je važnu ulogu u olakšavanju oporavka globalne ekonomije u ovoj najtežoj finansijskoj krizi”, rekao je Wen. Kina je svoju valutu vezala uz američki dolar od sredine 2008., no evro je povećao svoju vrijednost prema juanu za oko 20 odsto od početka 2009., podsjeća AFP.
Wen je najavio da će njegova zemlja povećati uvoz i pozvao druge zemlje da se usprotive protekcionizmu, prenosi američka agencija AP. Za pogoršanje odnosa sa Sjedinjenim Državama odgovornost je Wen prebacio na Washington i kazao da su “američko-kineski odnosi krenuli dobro otkako je predsjednik Barack Obama stupio na dužnost”, no prodaja oružja Tajvanu i sastanak s Dalaj lamom “kršenje je kineskog suvereniteta”.
Ostrvo Tajvan Kina smatra svojom odbjeglom teritorijom i protivi se pozivima za nezavisnost Tibeta. “Odgovornost za to ozbiljno narušavanje kinesko-američkih odnosa ne leži na kineskoj strani, već na američkoj”, rekao je Wen. Premijer je naglasio da Kina neće nikada težiti hegemoniji.
“Naravno, neki kažu da je Kina arogantna, tvrda”, no “Kina neće nikad težiti hegemoniji čak ni kada bude razvijena zemlja”, rekao je. No trebat će “još mnogo rada” da bi zemlja od 1,3 milijardi stanovnika, danas treća svjetska privreda postala razvijena zemlja, rekao je premijer.
Vlada će podsticati stvaranje radnih mjesta i povećanje potrošnje, a osim što će raditi na suzbijanju korupcije, radit će i na povećanju vlastite odgovornosti, rekao je premijer. Najavio je rekordni budžetski deficit od 154 milijardi dolara.
Poslije usporavanja, kineska privreda pokazuje znakove oporavka, no uprkos padu izvoza u 2009. kineski BDP je rastao 8,7 odsto, a za 2010. planira se rast od 8 odsto. Hina