ZAGREB, Korisnici Androida, za razliku od korisnika iPhonea ili Windows Phonea, moraju zbog otvorenosti sistema da budu nešto oprezniji prilikom preuzimanja aplikacija za svoje uređaje.
Otvoreni sistem poput Androida ima svoje prednosti i mane. S jedne strane, iskusni korisnici mogu ga prilagoditi svojim potrebama, ali s druge, korisnici moraju biti oprezniji i svjesniji sigurnosnih pretnji.
Na tržištu se nudi niz različitih aplikacija koje nude veću ili manju zaštitu uređaja s Androidom. Međutim i korisnici mogu da urade nekoliko stvari koje će automatski povećati sigurnost njihovih uređaja.
Oprezno s dozvolama
Prilikom instalacije aplikacija s Google Playa korisnici dobijaju podatke o tome koje sve dozvole pojedina aplikacija traži za rad. Većina korisnika te zahtjeve jednostavno preskoči i u želji da što prije instalira novo ažuriranje ili aplikaciju, samo klikne “prihvati”.
Međutim, upravo se u tim zahtjevima za dozvolama skrivaju informacije koje vam mogu pomoći da prepoznate prevarante, upozorava TechHive.
U ranijim verzijama Androida, popis dozvola bio je veoma oskudan i tek su rijetki mogli da shvate šta tačno aplikacija želi od njih. Novija verzija omogućava korisnicima da odaberu svaki pojedini zahtjev za dozvolom i pročitaju šta tačno aplikacija želi da uradi.
Tako pomnije čitanje dozvola za Facebook otkriva kako ta aplikacija preuzima kontrolu nad gotovo cijelim uređajem – od imenika sa kontaktima do kamere.
Na žalost, još uvijek ne možete zabraniti pristup nekim dijelovima svog uređaja, odnosno ukinuti dozvolu za određenu uslugu koju aplikacija traži, ali možete odbiti instalaciju aplikacije koja traži dozvolu koju vi ne želite da date.
Preuzimajte sa sigurnih mjesta
Korisnici Androida mogu da instaliraju i aplikacije koje se ne nalaze u Google Playu, a napravljene su za Android. Ali to ne znači i da je to uvijek dobar izbor.
Iako je do sada u Google Playu bilo moguće naći i štetne aplikacije, Google je pooštrio svoje kontrole pa bi korisnici u budućnosti trebalo rijeđe da nailaziti na takve aplikacije.
Međutim preuzimanje aplikacija s različitih neovlašćenih internet stranica, izlaže korisnike riziku od zaraze virusima ili jednostavno otvara vrata hakerima.
Ako i preuzimaju aplikacije s različitih internet stranica, korisnicima se preporučuje da instaliraju neki od antivirusnih i programa za zaštitu kako bi barem na vrijeme bili upozoreni da pokušavaju da preuzmu zaraženu aplikaciju.
Zaštitite se
Upravo kako biste se zaštitili od malvara koji se možda skriva u nekoj od aplikacija, preporučuje se instalacija nekog od programa za zaštitu.
U Google Playu postoji cijeli niz različitih aplikacija uglednih kompaniija poput McAffea i Nortona, ali i onih koje su se specijalizovale za sigurnost mobilnih uređaja.
Neki od popularnijih su TrustGo Mobile Security i Lookout Mobile Security.
Programi za zaštitu često imaju više različitih mogućnosti – od zaštite od virusa i malnjarea, do stvaranja sigurnosne kopije podataka, lociranja uređaja i brisanja ličnih podataka ako uređaj nestane.
Instalacija zaštitnih programa možda se čini kao gnjavaža, ali može spasiti ne samo uređaj, nego i sve važne podatke koje korisnik čuva na njemu. Pogotovo se preporučuje ako korisnici koriste mobilni uređaj za e-bankarstvo ili e-plaćanje.
Zaključajte uređaj
Zaključavanje ekrana ne samo da štedi bateriju, nego služi i kao prva crta odbrane ako neko ukrade uređaj.
Upisivanje PIN-a ili iscrtavanje sigurnosnog lika najjednostavniji su načini za osiguravanje uređaja.
Ne samo da tako osiguravaju uređaj od znatiželjnih očiju prijatelja (ili neprijatelja), već i daju korisniku mogućnost da u slučaju krađe uređaja ima vrijemena da ga locira i obriše osjetljive podatke prije no što iko dođe do njih. Tportal