BIJELJINA, Strategija razvoja energetike Republike Srpske predstavlja jedan od ključnih strateških dokumenata, a posebno je značajna za razvoj energetike u narednih 20 godina, jer je planirana za period do 2030. godine.
Pomoćnik ministra za elektroenergetski sektor u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS Ljubo Glamočić rekao je danas u Bijeljini na javnoj raspravi o Nacrtu strategije razvoja energetike RS do 2030. godine da ova strategija predstavlja skup ciljeva i mjera za provođenje politike Vlade RS u energetskom sektoru.
“Strategija je definisana obavezama iz energetske politike Vlade RS, koje je usvojila Narodna skupština 2008. godine, s osnovnim ciljem da se za potrebe potrošača svih vidova energije u RS obezbijedi uredno i kvalitetno snabdijevanje i da se, zahvaljujući prirodnim resursima – od hidro-potencijala do fosilnih goriva ti potencijali maksimalno iskoriste s ciljem sveopšteg privrednog razvoja RS”, rekao je Glamočić.
On je naglasio da je u toku izrada strategije razvoja RS u kojoj su definisani prioriteti, a među prvima je sektor energetike koji po svim projekcijama treba da bude nosilac i ostalih privrednih aktivnosti u Srpskoj.
“Izgradnja energetskih objekata planirana je na taj način da angažuje što veći broj proizvodnih preduzeća iz svih djelatnosti kako bi se započeo novi investicioni ciklus u RS”, dodao je Glamočić u razgovoru sa stručnjacima u ovoj oblasti u Bijeljini, u Područnoj privrednoj komori gdje je organizovana rasprava.
On je istakao da je na javnim raspravama u Trebinju, na Palama i danas u Bijeljini najviše primjedbi bilo u vezi sa korištenjem hidropotencijala na slivu Trebišnjice, te na rješenja o kvalitetnijem korištenju resursa kada je riječ o fosilnim gorivima, ali je uvažio i primjedbe predstavnika Termoelektrane Ugljevik u smislu što bržeg “zaživljavanja” strategije.
“Svi subjekti zainteresovani su za aktivno učešće i početak novog investicionog ciklusa, odnosno gradnju novih energetskih objekata”, rekao je Glamočić.
On je dodao da u posljednjih 25 godina na području RS nije urađen nijedan proizvodni subjekat u oblasti energetike.
“Neophodno je da se u narednom periodu preduzme niz aktivnosti da bi ciljevi u vezi sa ovom strategijom bili realizovani što prije”, rekao je Glamočić i dodao da će resorno ministarstvo, nakon javnih rasprava, sa konsultantima detaljno analizirati sve sugestije i primjedbe, ugraditi ih u dokument koji će razmatrati Vlada RS i uputiti ga u Narodnu skupštinu RS koja bi trebalo da ga usvoji, kako se očekuje, u julu.
Javne rasprave, koje se organizuju u saradnji sa regionalnim privrednim komorama, biće održane još u Doboju 2. juna i završna u Banjaluci 4. juna.