BEOGRAD, Novo preduzeće izdvojeno iz „Jat ervejza“ moći će da dobije strateškog partnera tek krajem godine, a prvi korak predstavlja izbor savjetnika za privatizaciju.
Savjetnik bi trebalo da odredi sve detalje vezane za prodaju akcija nacionalne avio-kompanije. Za sada se sigurno zna da ni zainteresovani „Turkiš erlajnz“, niti bilo koja kompanija van Evropske unije, neće moći da kupi većinski paket.
Kako bi privukla potencijalne strateške partnere Vlada je prije nedelju dana donijela odluku da oformi novo preduzeće bez dugova, izdvojeno iz Jata. Ipak, na Vladi je sada da prvo izabere savjetnika za privatizaciju.
“Pripremamo materijale za izbor konsultanta, a Vlada će zatim da formira komisiju. Za sada još nemamo novo ime firme, potrebno je bilo uložiti 400.000 dolara depozita, a za početak ne treba da budu prebačeni avioni. Kada izaberemo konsultanta, onda prebacujemo prava na rute i bilateralne ugovore, zaposlene”, ističe državni sekretar za avio-saobraćaj Miodrag Miljković.
On objašnjava da “ceo proces zahteva dosta vremena. Trebalo bi da javnu nabavku za konsultanta raspišemo u maju i da taj proces u toku leta bude završen. Zatim ide tender za partnera i bilo bi odlično kada bismo to završili do kraja godine. Ko bude ostao u starom preduzeću dobiće socijalni program od 300 evra po godini staža”.
Nova kompanija još nije registrovana i rok je 75 dana. U Agenciji za privredne registre potvrđeno je da nema registrovanog preduzeća pod nazivom „Er Srbija“ ili „Er Serbia“ kakvo se ime najčešće pominje u javnosti, a proteklih nedelju dana nisu imali zahtjev za odvajanjem neke firme iz Jata. Pominjano je da bi za početak preduzeće moglo da nosi ime „Nju kompani“, ali u APR-u navode da to nije moguće jer privredno društvo pod tim imenom već postoji.
Većinski dio nove srpske avio-kompanije mogu da kupe firme van EU samo u konzorcijumima sa nekom od srpskih ili evropskih kompanija, tako da „Turkiš erlajnz“ može da bude vlasnik u najboljem slučaju svega 49 odsto.
“Svaki investitor koji hoće da investira u zemlje potpisnice sporazuma o Otvorenom nebu može da kupe samo manji deo akcija ako nije iz EU. Te kompanije mogu da nađu partnera iz EU pa zajedno da naprave većinski paket. Na ovaj način se Evropa štiti od dolaska investitora sa strane”, ističe Miljković.
Na pitanje da li će ovo obeshrabriti „Turkiš erlajnz“, koji se najčešće pominje kao potencijalni kupac novog Jata, Miljković smatra da to neće biti slučaj. “Oni su to i pre znali. Ali nije nemoguće ući većinski u neku kompaniju kroz konzorcijum. Malo ko i želi da ima manjinsko vlasništvo u manje važnim kompanijama”, objašnjava Miljković. Blic