BANJALUKA, Inflacija u EU trenutno iznosi 3,7 odsto i veća je od očekivane, što bi moglo imati negativne implikacije za BiH i njenu privredu, rekao je viceguverner CBBH, Ljubiša Vladušić.
– Inflacija u BiH u decembru prošle godine iznosila je 4,9 odsto, a po našim procjenama očekivana inflacija za ovu godinu jeste sedam odsto i bili bismo zadovolji ako ostane na tom nivou – kaže Vladušić.
On dodaje da finansijski sektor BiH, u odnosu na prošlu godinu, pokazuje trend ekonomskog rasta, a time i stabilnosti. Međutim, dodaje Vladušić, tržište kapitala jeste u teškoj poziciji ponajviše zbog ekonomske krize u SAD koja se prenosi na cijeli svijet.
– BiH je u prvom udaru krize bila izostavljena, ne zato što su naše ekonomske politike bile kvalitetne, nego zato što domaći akteri nisu bili prisutni na svjetskom tržištu. U drugom krugu inflatornog udara koji se dešava, BiH može osjetiti krizu – rekao je Vladušić.
On je naveo da trenutno u BiH ne postoji finansijska stabilnost iako ona ne spada u zemlje koje su previše zadužene.
– BiH spada u zemlje koje su srednje zadužene zemlje, na nivou od četiri milijarde maraka. Ukoliko dođe do smanjenja kapitala iz inostranstva koji služi za zaduživanje građana, možemo očekivati određene uticaje na cjelokupnu monetarnu situaciju i devizne rezerve Centralne banke. Trenutno ispitujemo da li može doći do takvog uticaja i kakve bi to eventualne posljedice ostavilo – kaže Vladušić.
Ekonomista Rajko Tomaš upozorava na to da su posljedice krize u EU već vidljive i kod nas, pa država mora vršiti prestrukturiranje pozicija različitih sektora i smanjiti svoju potrošnju.
– Globalni uticaji opredjeljuju kretanje cijena. BiH je specifična, jer je izuzetno zavisna i uvozi proizvode koji su najskuplji, a to su hrana i derivati nafte. Na privredu i stanovništvo vrši se pritisak. Stanje se ne može popraviti jednokratnim mjerama. Mora se redukovati javna potrošnja i moraju se koristiti vlastiti resursi u proizvodnji hrane. Potrebno je pokrenuti projekte koji će obezbijediti stabilnost, a sve u cilju konkurentne privrede – kaže Tomaš.Fokus