LONDON/TOKIO, Glavni globalni indeksi akcija juče su bili u “pozitivnoj teritoriji”, uprkos visokom otpisu potraživanja najveće evropske banke UBS, dok su kursevi tri vodeće valute – evra, dolara i jena – oscilirali u dosta uskom rasponu, usljed nedostatka pravih podsticaja za promjenu tekuće tržišne klime.
Švajcarska finansijska grupa UBS je objavila otpis dodatnih 19 miljardi dolara, zbog nemogućnosti da naplati potraživanja nastala u trgovini vrijednosnim hartijama sa kolabiralog američkog tržišta drugorazrednih stambenih kredita.
UBS je zbog toga u prvom kvartalu uknjižila gubitak od 12,03 milijarde dolara, a sada je iskazala namjeru da poboljša finansijsku situaciju emitovanjem i prodajom vlastitih akcija u vrijednosti nešto većoj od 15 milijardi dolara.
Najveća njemačka poslovna banka – Dojče banka – je juče takođe saopštila da je otpisala potraživanja vezana za američke hipoteke od 2,5 milijardi dolara, što je više od trećine vrijednosti njenog lanjskog neto profita.
Uprkos ovim neprijatnim novostima iz vodećih evropskih komercijalnih banaka, hartije tih finansijskih organizacija danas su, na evropskom tržištu, bile u porastu.
Zanimljivo je da su akcije UBS, uprkos informaciji da je ta banka od novembra, zbog problema sa hartijama sa američkog hipotekarnog tržišta, otpisala više od 37 milijardi dolara, juče ipak poskupjele za više od šest odsto.
Prije današnjeg otvaranja berzi mnogi tržišni igrači su, međutim, smatrali da bi akcije UBS, zbog ogromnog otpisa nenaplativih potraživanja, mogle da opadnu.
Na berzi u Londonu zabilježen je i primetan skok akcija svih vodećih britanskih banaka, koje su poskupjele četiri do pet odsto u odnosu na nivo od ponedjeljka.
Analitičari, na čije mišljenje se poziva Rojters u izvještaju sa Londonske efektne berze, smatraju da je likvidna injekcija koju su tokom poslednjih nekoliko sedmica na kreditno tržište ubrizgale vodeće centralne banke, smirujući djelovala na nerve investitora i, u cjelini gledano, do izvjesne mjere stabilizovala novčano tržište.
U takovoj poslovnoj klimi, vodeći Panevropski indeks akcija FTSEuroforst 300 bio je, tokom prijepodnevne trgovine, u jednoprocetnom porastu, dok je glavni indikator kretanja globalnih akcija – MSCI – napredovao minimalnih 0,1 odsto, pošto je oslabio blizu deset odsto od početka ove godine.
Na dalekoistočnim berzama danas je takođe zabilježen rast cijena akcija, a glavni japanski Nikei indeks je napredovao oko jedan odsto, zahvaljujući prvenstveno poskupljenju hartija visokotehnoloških kompanija.
U praktično nepromjenjenim uslovima poslovanja, evro je tokom početne trgovine na najvećoj svjetskoj deviznoj berzi u Londonu oslabio prema američkom takmacu oko pola procenta i kotirao je 1,5692 dolara, što nije prevelika razlika u odnosu na martovski rekordan nivo.
U ranoj popodnevnoj trgovini kurs evra je dodatno opao, na 1,5638 dolara, a zajednička valuta 15 članica Evropske unije je istovremeno vredila 157,16 jena i 1,5744 švajcarska franka, dok se dolar mjenjao za približno 100,5 jena i nešto više od jednog “švajcarca”.
Prema mišljenju stručnjaka sa vodećih deviznih berzi, manji oporavak dolara, početkom ove sedmice, usljedio je zbog nešto boljih od očekivanih podataka o poslovnoj aktivnosti u američkoj industriji.