BEOGRAD, Dugo najavljivani dolazak kompanije Ikea u Srbiju uskoro bi mogao da postane stvarnost, nakon nedavnih najava ambasadora Švedske Kristera Bringeusa.
On je nedavno izjavio da bi Ikea narednih godina trebalo da uloži u našu zemlju oko 1,2 milijarde evra. Otvaranje Ikeinog šoping mola već za ovu godinu najavljuje ministar trgovine Slobodan Milosavljević. Od premijera, preko ministara, pa do ambasadora, skoro da nema političara u Srbiji koji bar jednom nije najavio dolazak kompanije Ikea na tržište Srbije.
Samo je ministar trgovine i usluga pomenuo švedsku kompaniju i njenu spremnost da investira i dođe u Srbiju, od 2008 godine do danas, najmanje šest puta. Činjenica je, da je do sada sve ostalo na pričama. Možda se do kraja godine, ipak nešto promjeni.
“Ja sam pre dve nedelje imao sastanak sa menadžmentom Ikee. Oni su me informisali da se Srbija nalazi u njihovom strateškom planu do 2015. godine, sa planom da se otvori pet šoping molova. Ja očekujem da će ove godine krenuti da grade prvi šoping mol u Beogradu“, objašnjava ministar trgovine Slobodan Milosavljević.
Osim kupovine i trgovine, za poslovanje Ikee vezuje se i proizvodnja kvalitetnog, a jeftinog namještaja i raznih potrepština za kuću. Jedan od ciljeva jeste i da, osim tržnih centara, švedska kompanija bude prisutna i u industriji. Upravo ta industrijska dimenzija Ikee u Srbiji pregovore čini teškim.
“Mi jednostavno želimo da to bude mogućnost da se ne otvori samo jedan trgovinski centar, nego da to bude jedna podrška i za našu drvnu industriju, koja bi omogućila da Ika postane veći investitor. To nije u njihovim navikama, oni su trgovac, nisu industrijalac, i u tom smislu imamo teške pregovore“, kaže potpredsjednik Vlade Božidar Đelić.
Očigledno je, dolazak svjetski poznatog brenda u Srbiju ne ide željenom brzinom. Jedan od prvih konsultanata koji je nekada radio sa “Ikeom” u Srbiji je profesor Milan Kovačević. On kaže da je ekonomski sistem Srbije jedan od osnovnih razloga nedolaska ove kompanije na naše tržište. Sa njim se slažu i mnogi stručnjaci.
“Na koncu, tu se previše meša država, na progrešan način, misleći da treba nagovoriti Ikeu da to uradi. A Ikea to najčešće radi tako što nađe domaće preduzetnike koja onda finansijski ispomaže, a ne da ona ulaže“, kaže Kovačević.
“Administracije su i ti problemi verovatno najveći problem, posebno kada dođe strani invetitor pa ne zna s kim priča. Ko je nadležan, to je dosta frustrirajuće“, objašnjava bivši ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Goran Pitić.
Ikea bez komentara
Ikea ima predstavništvo u Srbiji. Pitali smo ih dokle se tačno stiglo u pregovorima o ulaganju u našu zemlju. Rekli su nam da ne žele da komentarišu bilo kakve navode dok ne budu znali nešto konkretno. Za sada se još ništa ne zna. B92