NJUJORK, Američka internet kompanija “Google” je u oglasima za posao, uz programere i razvojne inženjere, počela da traži i trgovce akcijama i analitičare portfelja, jer pokreće vlastitu berzu kako bi jednostavnije upravljala sa 26,5 milijardi dolara gotovine i kratkoročnih ulaganja.
To je treća najveća zaliha gotovine pri američkim korporacijama, odmah iza “Microsofta” i “Cisca”. “Google” želi da poboljša povrat ulaganja na toliku gotovinu, jer su dosad novac ulagali prilično konzervativno.
Iako nije poznato na koliki povrat “Google” cilja, analitičari smatraju da bi na ta sredstva u 2010. godini povrat (uključujući povrat po kamatama te na realizovane i nerealizovane dobitke prije i nakon oporezivanja) mogao biti oko 2,5 odsto.
Dio gotovine “Google” će iskoristiti da bi otkupio akcije mobilne oglašivačke firme “AdMob”, dok ostale investicije analitičari ne mogu predvidjeti. Jedino što je zasad sigurno je da “Google” ne planira da vrati novac ulagačima. Plan kompanije je dobro čuvati riznicu te spremno reagovati kada se otvore mogućnosti za kupovine i preuzimanja, prenose agencije.
Investicioni tim sada broji 30 ljudi. Novopridošli su bivši zaposlenici Goldman Sachsa, JP Morgan Chasea i drugih banaka. Odjel vodi Brent Kalinikos, nekadašnji “Microsoftov” zaposlenik, koji se pridružio prije tri godine, kada je “Google” imao “samo” 11 milijardi gotovine.
Kalinikos je izgradio složenu mrežu izvještavanja, koja mu prikazuje stanje 98 odsto imovine kompanije svugdje u svijetu, dok većina trezora banaka ima pregled nad 60 do 70 odsto imovine. Nakon godina opreznih ulaganja, Kalinikos sada upravlja i rizičnim ulaganjima u korporativne obveznice (trenutno 4,9 milijardi, prema 695 miliona prethodne godine), hipotekarne obveznice (3,3 milijardi prema 60 miliona lani) te u državne obveznice drugih zemalja (332 miliona, nula lani).
“Google” ima i veće planove. Na internet portalu traži se trgovac obveznicama, analitičar rizika te analitičar portfelja hipotekarnih obveznica. Uprkos svemu tome, Kalinisos kaže da ne žele postati novi Wall Street.