MOSKVA, Ruski gasni gigant “Gasprom” je objavio da će u naredne tri godine uložiti 85 milijardi dolara u eksploataciju tog energenta.
U okviru novog investicionog programa, ruski koncern će uložiti 150 milijardi rubalja (6,3 milijarde dolara) u dva nalazišta – Bovanenko i Harasavaj.
Prvi put u posljednjih pet godina, proizvodnja gasa u “Gaspromu” je prošle godine opala za 1,3 odsto, što su u toj kompaniji objasnili povoljnim vremenskim uslovima, zahvaljujući kojima je potrošnja bila manja nego ranijih godina.
Najveći pad, od 1,5 odsto, na 22,46 biliona kubnih metara, ubilježila su zapadnosibirska nalazišta, koja su prije nekoliko godina ušla u fazu opadajuće eksploatacije.
Pad osnovnih proizvodnih pokazatelja, međutim, ne uznemirava rukovodstvo “Gasrpoma”, kao ni analitičare, koji tvrde da smanjenje za sada ne bi trebalo da brine, tim prije što koncern planira da značajno uveća kapitalna ulaganja, prenio je Internet portal lenta.ru.
Investicije u osnovnu proizvodnju trebalo bi ove godine da se uvećaju 1,5 puta, na 480 milijardi rubalja (20,4 milijarde dolara), a 2009. godine za još 42 odsto. U 2010. godini “Gasprom” će, kako je zacrtano investicionim planom, uložiti u proizvodnju 36,2 milijarde dolara, ili 2,5 puta više nego prošle godine.
Ukupno, u naredne tri godine “Gasprom” planira da u razvoj proizvodnje i transporta uloži skoro dva biliona rubalja, ili 85 milijardi dolara, prenio je poslovni dnevnik “Vedomosti”.
Prezentirajući planove potencijalnim kreditorima, “Gasprom” je prvi put zvanično priznao ne baš prijatnu činjenicu da će gasovod “Severni tok” (Nord Stream), koji bi 2010. godine trebalo da poveže Rusiju i Njemačku ispod Baltičkog mora, biti skuplji nego što je planirano.
Dok se ranije cijena izgradnje ovog gasovoda prognozirala na nešto više od šest milijardi dolara, “Gasprom” je sada zvanično priznao da će ona dostići 7,4 milijarde evra (11,7 milijardi dolara).
Prva linija gasovoda, dugog 1.200 kilometara i kapaciteta 27,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje, trebalo bi da bude puštena u rad 2010. godine. Cijenu izgradnje eksperti procjenjuju na oko četiri milijarde evra, dok će preostalih 3,4 milijarde biti utrošeno za drugu liniju, koja će biti postavljena pored prve do 2012-2013. godine.
Prve isporuke ruskog gasa ovom trasom predviđene su za početak 2011. godine, premda izgradnja još nije ni počela. Nedavno je startovanje radova odloženo za pola godine, do ljeta 2009, zbog toga što zemlje ispod čijih bi teritorijalnih voda i ekonomskih zona trebalo da prođe gasovod još nisu dale saglasnost.
Operator projekta je kompanija “Nord Stream”, čijih 51 odsto pripada “Gaspromu”, 40 odsto djele njemačke kompanije BASF i E.On, a devet odsto pripada holandskoj kompaniji “Gasunie”.
Akcionari će sopstvenim sredstvima finansirati 30 odsto projekta (2,22 milijarde evra), a preostalih 70 odsto će se pokriti kreditima.