PUSAN, Ministri finansija i guverneri centralnih banaka G20 sporazumjeli se danas u korejskom gradu Pusanu o potrebi saradnje u prevazilaženju finansijske krize i održanju privrednog oporavka.
U zajedničkoj izjavi koja će služiti kao okvir razgovora šefova država kasnije ovog meseca, G20 je podržala mjere preduzete u Evropi i potrebu da se rast uravnoteži podsticanjem domaće tražnje i većom razmjenom sa zemljama u razvoju.
Sporazumom, po ocjeni AP-a, nisu predviđene nove značajnije inicijative, ali su prevaziđene razlike oko pojedinosti dalekosežnih reformi finansija s pozivima da se ubrazaju promjene regulative i smanje ogromni budžetski deficiti.
“Nedavna nestabilnost na finansijskim tržištima podseća nas da i dalje postoje značajni izazovi i naglašava značaj međunarodne saradnje”, kaže se u izjavi.
Zemlje moraju da uvedu pouzdane mjere, usmjerene ka privrednom rastu kako bi se stvorila fiskalna održivost, kaže se u saopštenju, uz opasku da će te mjere morati da se prilagode situaciji svake zemlje.
Dužnička kriza u Evropi izazvala je zabrinutost da bi svjetska privreda mogla da doživi novu krizu.
Pozdravljamo odlučne poteze Evropske unije, Evropske centralne banke i Međunarodnog monetarog fonda, dodaje se u zajedničkoj izjavi.
G20 radi na tehničkim pojedinostima reforme finansijskih propisa, a učesnici skupa u Pusanu saopštili su da je prvi put postignut konsenzus o potrebi da banke i druge finansijske institucije podnesu teret vladinih mjera spasavanja i drugih intervencija.
“Finansijski sektor treba da učini pravedan i značajan doprinos plaćanju svih tereta povezanih sa intervencijama vlada”, kaže se u izjavi.
U izjavi se dodaje i da banke ne treba podsticati na preterano zaduživanje i preuzimanje rizičnih poteza. “Izuzetno je važno da regulatorna tijela u bankarstvu donesu dovoljno stroge propise o kapitalu i likvidnosti kako bi finansijska preduzeća mogla da podnesu buduće krize svjetskog finansijskog sistema”, kaže se u izjavi. Beta