BANJALUKA, Federacija BiH (FBiH) je u decembru prošle godine vratila kompletan dug od indirektinih poreza Republici Srpskoj (RS) za 2005. godinu, a konačno poravnanje za 2006. i 2007. godinu očekuje se nakon revizorskog izvještaja kada bi budžetu RS trebalo da budu uplaćena značajna sredstva, rekao je ministar finansija RS Aleksandar Džombić.
“Tada će se tačno znati za koliko je FBiH u tom periodu zakinula RS, a vjerovatno će biti i utvrđen rok do kada će morati da vrati taj novac. Vlada RS će, izvjesno je, insistirati na svakoj marki za koju smo zakinuti”, rekao je Džombić u intervjuu “Glasu Srpske”.
Prema njegovim riječima, u ovoj godini planirano je okončanje reforme direktnih poreza i to usvajanjem novih zakona na porez na nepokretnosti i prelazak sa neto na bruto princip, kao i fiskalizacija u skladu sa isvojenim Zakonom o fiskalnim kasama.
“Prelazak sa neto na bruto princip kod oporezivanja plate mogao bi da uđe u primjenu u ovoj godini. Pokušaćemo da u ovaj proces da ugradimo dodatno fiskalno rasterećenje”, naglasio je Džombić.
Ministar finansija RS je rekao da je primjena Zakona o porezu na nepokretnosti predviđena od 1. januara 2010. godine, zbog ogromnih predradnji, kao što je fiskalni katastar.
“Suština ovog zakonskog rješenja je oporezivanje prema tržišnoj vrijednosti sa ugrađenim naglašenim socijalnim olakšicama. U ovom zakonu smo pokušali da ugradimo sve mjere koje bi dovele do najvećeg mogućeg nivoa socijalne pravičnosti, stavljajući akcenat na oporezivanje bogatstva i značajno većeg obuhvata”, istakao je Džombić.
Komentarišući kritike iz OHR-a u vezi sa izdavanjem obaveznica za izmirenje duga po osnovu stare devizne štednje, Džombić je rekao da je RS emisijom obveznica 28. februara izmirila obaveze prema starim deviznim štedišama, koje su se, u sladu sa zakonom, verifikovali do kraja prošle godine.
“RS je usvojila najpovoljniji zakon za povjerioce, odnosno stare devizne štediše i već izvršila svoje obaveze u skladu sa njim”, istakao je Džombić.
On je rekao da je nejasno zbog čega su došle kritike iz OHR-a kada je Srpska, u skladu sa ustavnim ovlašćenjima, od svih zakonskih rješenja utvrdila ono najpovoljnije za povjerioce pri tom ne ugrožavajući makroekonomsku stabilnost RS.
Džombić je istakao da će se RS pojavljivati na licitacijama imovine preduzeća za koju odredi da ima interes.
“Želimo da zaustavimo praksu da neka lica za mala sredstava dođu do imovine koja je od velike vrijednosti i značaja za lokalnu sredinu…Pored toga, imamo interes i da određene proizvodne kapacitete oživimo, odnosno da ih veoma brzo stavimo u funkciju kako bi se radnici vratili naposao i ostvarili svoja elementarna prava na rad”, zaključio je Džombić.