SARAJEVO – Vlada FBiH juče je utvrdila izmjene zakona o javnim preduzećima i privrednim društvima, kojima omogućava formiranje koncerna i holdinga, ali i onemogućava da pojedinci budu članovi većeg broja nadzornih odbora, saopšteno je nakon sjednice.
“Cilj nam je omogućiti prestrukturiranje energetskog sektora i pripajanje rudnika elektroprivredama, ali i povezivanje namjenske industrije”, kazao je ministar energetike Vahid Hećo. Pojasnio je da ovo neće izmijeniti vlasničku strukturu u namjenskoj industriji, gdje su investicijski fondovi ušli u vlasništvo.
Juče usvojenim izmjenama definisane su i razlike između javnih preduzeća, poput telekoma ili željeznice, i državnih komercijalnih preduzeća, poput “Energoinvesta”. Istovremeno su povećane ovlasti sekretara u dioničkim društvima “kako bi NO bili onemogućeni da opstruišu vlasnika kapitala u vođenju vlasničke politike”.
Vlada je juče prvi put razmatrala rezultate finansijskih davanja nižim nivoima vlasti, koja su prošle godine iznosila oko 755 miliona KM.
“Želimo da na osnovu rezultata ovih poticaja utvrdimo kriterije za dodjelu transfera u narednim godinama. Kriteriji će biti dvojaki: fiksni, kao poticaj nerazvijenim područjima, i promjenjivi, koji će zavisiti od djelatnosti”, pojasnio je premijer FBiH Nedžad Branković.
On je juče ponovio da je Ministarstvo energetike dobilo zadatak da izabere nezavisnog revizora za provjeru zakonitosti procedure izbora strateških partnera za gradnju osam elektroenergetskih objekata u FBiH, čija se vrijednost procjenjuje na sedam milijardi KM.
“U poslovima vezanim za ovaj projekat imam neupitnu podršku svoje stranke SDA i predsjednika stranke”, rekao je Branković.
Najavio je da će u sudskim sporovima po odlukama o poništenju smjena direktora “Elektroprivrede BiH” i predsjednika NO ovog preduzeća “štititi interes vlasnika kapitala”.