LONDON, Ogromne količine elektronskog otpada gomilaju se u zemljama u razvoju i neophodna je hitna akcija radi rješavanja ovog problema, saopštile su danas UN.
Stari računari i odbačena elektronska roba nagomilavaju se u zemljama poput Kine, Indije i nekim državama Afrike, navodi se u izvještaju.
U Indiji bi broj odbačenih starih kompjutera mogao da se poveća za 500 procenata do 2020. godine, pokazuju rezultati israživanja sprovedenog u 11 zemalja, prenosi Bi-Bi-Si.
Na globalnom nivou, elektronski otpad raste tempom od 40 miliona tona godišnje, pošto potrošači u razvijenim državama i zemljama u razvoju kupuju nove aparate i bacaju stare.
U izvještaju se procjenjuje da bi količina elektronskog otpada od mobilnih telefona za deset godina u Kini mogla da bude povećana sedam puta, a u Indiji čak 18 puta.
Neke države uvoze elektronski otpad i iz njega izvlače dragocjene materijale i metale, koje ponovo koriste u proizvodnji modernih elektronskih aparata.
UN upozoravaju da je, na nekim mjestima, izvlačenje tih metala neefikasno i da su nusproizvod tog procesa materijali opasni po okolinu.
Svjetska organizacija apelovala je da Brazil, Kolumbija, Meksiko, Maroko i Južnoafrička Republika odmah osnuju centre za obradu elektronskog otpada.