BANJALUKA , Član Upravnog odbora iz RS Uprave za indirektno oporezivanje Miodrag Kudić izjavio je da nema ništa od smanjenja stope poreza na dodatu vrijednost, a da je o povećanju PDV-a neozbiljno govoriti.
– Gubitak u buyetu uopšte ne postoji, jer se na jedinstvenom računu prikuplja planirani nivo prihoda, tako da nema potrebe za uzbunom. Ove godine, najvjerovatnije, neće biti potrebe za izmjenom Zakona o akcizama, a o povećanju stope PDV-a neozbiljno je i govoriti i ne znam ko bi za to glasao – rekao je Kudić za“Glas Srpske”.
Takođe, ni od smanjenja PDV-a nema ništa, kazao je on, jer bi sva razlika otišla trgovcima, a obični građani ništa ne bi osjetili.
Zamjenik ministra finansija BiH Fuad Kasumović je rekao da je povećanje stope PDV-a najefikasniji način za nadoknadu 10 do 20 odsto prihoda usljed ukidanja carina na robu iz EU od 1. jula.
Direktor Ekonomskog instituta Duško Jakšić tvrdi da niko u svijetu ne rješava manjak u buyetu, povećanjem stope PDV-a.
– Naša stopa PDV-a je na gornjoj granici i zbog toga ne vidim mogućnost, potrebu ni opravdanje za povećanjem stope – kazao je Jakšić.
On je objasnio da bi se manjak u buyetu zbog ukidanja carina na pojedine robe usljed potpisivanja SSP-a mogao nadoknaditi povećanjem proizvodnje, kao i obimom razmjene robe na kojoj nema carina.
Ukinuli smo carine samo sa zemljama EU, dodao je Jakšić, a sa ostalim zemljama nismo, tako da se to može dobro iskoristiti, jer EU ne učestvuje više od 45 odsto na tržištu BiH.
– Ukidanje carina sa EU trebalo bi da znači bolje uslove za proizvodnju i time bi se kompenzovao nedostatak novca od ukidanja carina – kazao je Jakšić.
Diferencirane stope
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić je kazala da su sindikalci protiv uvećanja stope PDV-a i da je njihov zahtjev da se uvede diferencirana stopa PDV-a.
– Smanjenjem prihoda u budžetu se može kompenzirati na različite načine, a među njima je smanjenje javne potrošnje – kazala je Mišićeva.Glas Srpske