OHRID, Na Godišnjoj skupštini u Ohridu Evropski fond za jugoistočnu Europu (EFSE) potpisao je ugovore o kreditu sa finansijskim institucijama iz šest zemalja jugoistočne Evrope. Krediti su odobreni „Converse Banci“ iz Armenije, Azerbejdžanskoj „Banka Respublika“, u Bjelorusiji kredite su dobile „Belgazprombank“ i „Banka za malu privredu“, a u Srbiji „Komercijalna banka“ i u Crnoj Gori „NLB Montenegrobanka“.
EFSE je odobrio Converse banci kredit od 10 miliona USD, „Banka Respublika“ je dobila pet miliona USD, a bjeloruska Banka za malu privredu 5,4 miliona evra.
Banke će koristiti sredstva iz kredita EFSE za finansiranja investicija i obrtnih sredstava lokalnih srednjih i malih preduzeća.
EFSE je odobrio i kredit „Belgazprombank“ u iznosu od 30 miliona američkih dolara za kreditiranje malih i srednjih preduzeća, kao i za privatna domaćinstva za popravak, renoviranje, proširenje i kupovinu kuće.
Srbijanska Komercijalna banka dobija kredit od 20 miliona evra. Ovo je drugi kredit od 20 miliona evra koji je Komercijalna banka dobila od EFSE za refinanciranja kredita malim preduzećima. EFSE je dala i kredit od pet miliona evra „NLB Montenegrobanka“ za male poslovne zajmove. Ovo je četvrti kredit koji je „NLB Montenegrobanka“ primila iz fonda.
Financijska sredstva od EFSE dolaze u vrijeme kada se na tržištu zbog finansijske i ekonomske krize osjeti nedostatak prikladnih kredita za mala preduzeća u jugoistočnoj Evropi.
“Mala preduzeća u jugoistočnoj Evropi, uključujući i regiju država evropskih istočnih komšija, suočeni su sa brojnim teškoćama u dobijanju dugoročnog financiranje sa razumnim kamatnim stopama. Ova ulaganja će omogućiti malim preduzećima pristup financijskim sredstvima, što je važan faktor za privredni rast nakon finansijske krize”, rekao je Klaus Glaubitt, predsjednik Odbora direktora EFSE.
Sveukupno, od početka u decembra 2005. do decembra 2009. godine, EFSE je ponudio ukupno 684 miliona evra u finansiranje komercijalnih banaka, malim poslovnim bankama i mikrofinansijskim institucijama u cijeloj jugoistočnoj Evropi. Sa ovim kreditnim partnerima EFSE je posudio 1,1 milijarde evra, odnosno oko 216.000 poslovnih i stambenih kredita.
“Od vitalnog je značaja za privredu malim firmama osigurati pristup kreditnim linijama. EFSE planira u narednih pet godine preko financijskih institucija u jugoistočnoj Evropi izdvojiti dodatnih 900 miliona evra za podršku male privrede u regiji“, naglasio je Glaubitt.
Za BiH 200 miliona evra
Direktor društva za upravljanje Finance in motion EFSE Sylvia Wisnewski rekla je da EFSE u narednih pet godina planira obezbijediti oko 200 miliona evra za plasman preko banaka i mikrokreditnih institucija u BiH. ESFE će preko lokalnih finansijskih institucija kreditirati mala i srednja preduzeća u BiH.
Ukupno EFSE će u narednih pet godina obezbijediti dodatnih 900 miliona evra finansijskim institucijama u jugoistočnoj Evropi za dalje kreditiranje.
Podsticaj razvoju
Mikrofinansijskih fond „Evropski fond za jugoistočnu Evropu“ (EFSE) usmjeren je na podsticanje privrednog razvoja i prosperiteta u jugoistočnoj Evropi, uključujući Albaniju, Armeniju, Azerbejdžan, Bjelorusija, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Makedoniju, Gruziju, Kosovo, Moldaviju, Crnu Goru, Rumuniju, Srbiju i Ukrajinu. EFSE nudi dugoročno finansiranje za domaće financijske institucije za dalje kreditiranje malih preduzeća, te za stambene kredite domaćinstvima. Iniciran od strane KfW (Njemačka razvojna banka), EFSE kombinuje javnog finansiranja i privatnog ulaganje.
Investitori su donatori i međunarodne financijskih institucija: Evropska komisija, Ministarstvo za ekonomski razvoj i suradnju Savezne Republike Njemačke (BMZ), vlade Austrije, Švicarske, Danske i Albanije, KfW, IFC, FMO Holandija, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), Evropska investicijska banka (EIB) i Oesterreichische Entwicklungsbank (OeEB).
Privatni investitori su Sal. Oppenheim i Deutsche Bank. EFSE upravlja investicijski fond Oppenheim Asset Management Services S.à rl, Luksemburg, kao i fond menadžer i financije in Motion GmbH, Frankfurt / Main, Njemačka, kao savjetodavni fond. Capital.ba