POZNANJ, Ministri ekologije i zvaničnici iz 189 zemalja dogovorili su na skupu u poljskom gradu Poznanju radni plan za okončanje pregovora o novom klimatskom ugovoru do decembra 2009. godine, ali nisu uspjeli da postignu dogovor o smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte.
Kako prenosi agencija Kjodo, učesnici dvodnevnih razgovora, kojima je prethodila desetodnena konferencija o klimatskim promjenama pod okriljem Ujedinjenih nacija, nisu uspjeli da dogovore zajednički cilj da se svjetska emisija štetnih gasova do 2050. godine smanji na bar polovinu, kako su predlagale Britanija, Kanada, Njemačka, Fracuska, Italija, Japan, Rusija i SAD, poznatije kao Grupa osam (G8).
Neuspjeh u postavljanju cilja smanjenja emisije i za 2020, i za 2050. godinu dao je povoda spekulacijama da će zemlje svijeta veoma teško uspjeti da formulišu dokument koji će nasljediti Protokol iz Kjota o klimatskim promjenama, čija važnost ističe 2012. godine.
Da bi novi protokol mogao da bude razrađen i formulisan do isteka važećeg, neophodno je da se dogovor o njemu postigne do kraja 2009, podsjećaju agencije.
Neki od delegata krivili su sadašnju globalnu ekonomsku krizu za neuspjeh učesnika skupa u Poznanju da postingu značajan preokret u pregovorima.
“Sastanak je razjasnio o čemu ćemo razgovarati sljedeće godine, i po kom dnevnom redu”, izjavio je japanski ministar ekologije Tecuo Saito po okončanju sastanka. On je ocjenio da je na sastanku u Poznanju “postignut napredak time što su postavljeni temelji za veliki dogovor iduće godine”.
Sastanak je trebalo da bude okonččan u petak, ali je nastavljen i u subotu prije podne zbog sukoba razvijenih i zemalja u razvoju oko fonda UN koji bi trebalo da pomogne siromašnim zemljama da se prilagode uticaju klimatskih promena.
Uččesnici konferencije su odobrili radni plan da se tekst novog dogovora o klimatskim promenama finalizuje do juna sljedeće godine, da bi mogao da konaččno bude usvojen na konferenciji UN o klimatskim promenama, koja je već zakazana za 7-18. decembar 2009. u Kopenhagenu.