BEOGRAD, Evro je poslije skoro tri mjeseca slabljenja pao ispod 103 dinara, što je za mnoge signal da će se domaća valuta stabilizovati, a za optimiste i znak da će znatno ojačati, odnosno da će devizni kurs doći na 102 dinara. Kao glavni razlog za oporavak dinara, ekonomisti navode emitovanje državnih zapisa, povećanje obavezne devizne rezerve i manji pritisak banaka i investitora za kupovinu deviza.
S druge strane, analitičari upozoravaju da to nije dobro, jer jačanje dinara nema realnu podlogu, kratkoročno je, a nakon toga domaća valuta značajno će da oslabi.
Dok je Narodna banka Srbije lani prodala čak 2,6 milijardi evra da bi spriječila veliki pad domaće valute, ove godine je samo jednom intervenisala, ali kupujući pet miliona evra, kako evropska valuta ne bi znatnije pala.
– Centralna banka je podigla referentnu kamatnu stopu, što je privuklo špekulativni kapital iz inostranstva, a država je emitovala obveznice u valuti, što je dovelo do veće ponude deviza na tržištu, a samim tim i dinar je ojačao – kaže ekonomista Ivan Nikolić. – NBS na to gleda blagonaklono, jer misli da time utiče na inflaciju, a Ministarstvo finansija pokriva svoju rupu u budžetu. Odgovara i građanima koji otplaćuju indeksirane kredite. Ali, jačanje dinara nema realnu podlogu i nije dobro u situaciji kada privreda stagnira. Prihoda od privatizacije nema, a neizvjesna je i prodaja ”Telekoma”.
Kako kaže Nikolić, dalje jačanje dinara može da bude mač sa dvije oštrice, jer će se u jednom trenutku krug zatvoriti i doći ćemo u situaciju vrlo slično onoj s početka 2008. godine, kada je evro napravio ”udar” na međubankarskom deviznom tržištu i za samo nekoliko dana naglo ojačao.
– Građani su u dobitku samo kratkoročno – smatra Nikolić. – Jedini pravi dobitnici su banke.
Ovih dana rate za kredite u evrima su znatno manje, ali samo kod banaka koje zaračunavaju srednji kurs. One koje primjenjuju svoje vrijednosti, mjesečne obaveze su blago korigovane, jer prodajni kursevi u bankama idu i do 105,38 dinara. Novosti