BEOGRAD, Novcem dijaspore u poslujednjih deset godina zaposleno oko 22.000 ljudi, uglavnom u proizvodnji i sektoru usluga.
Srpska dijaspora do sada ukupno je investirala oko 550 miliona dolara, većinom u regione iz kojih naši ljudi iz dijaspore potiču. Država sada pokušava da razgrana tu mrežu investicija, otkloni administrativne probleme na koje se naši investitori žale i u domaći biznis privuče što više povratnika.
“Država pomaže dijaspori odličnom logistikom, a osim regionalne mreže, unutar Privredne komore otvorene su i kancelarije za dijasporu pri lokalnim samoupravama”, kaže za „Blic“ Srđan Bošković, savjetnik u Centru za dijasporu Privredne komore Srbije.
Prema njegovim riječima, dijaspora najviše ulaže u proizvodnju i usluge. Ko se napolju bavi proizvodnjom, ovde prenosi tehnologiju, proizvodi po nižoj cijeni i izvozi najčešće u državu iz koje dolazi.
“Oni koji imaju manji kapital otvaraju rodbini uslužne radnje, tako obezbeđuju egzistenciju familiji”, veli Bošković.
Najviše se investira u rodni kraj
“Privrednici iz dijaspore su najmasovnije otvarali kompanije u reonima Kraljeva, Novog Sada, Čačka, Požarevca, Jagodine, Smedereva, Zaječara i Negotina. Najviše ih imamo iz Nemačke, SAD, Švajcarske, Austrije, Kanade, Australije i Švedske. Počev od političkih promena 2000. godine, investitori iz dijaspore su u mala i srednja preduzeća uložili oko 550 miliona dolara. A to je jednako zbiru svih ostalih stranih direktnih investicija ako se izuzmu prihodi od privatizacije”, objašnjava značaj ovih ulaganja Srđan Srećković, ministar za dijasporu.
Bez obzira na problem i političku nestabilnost investitori iz dijaspore ipak zapažaju da je dobro ulagati u današnju Srbiju jer zbog nedovoljno razvijene konkurencije imamo izrazito visoke profitne stope u odnosu na region.
Najveći problemi
– Sporost administracije i komplikovana birokratska procedura
– Pravna sigurnost za ulagače
– Organizovani kriminal i korupcija
– Uticaj politike na biznis . Blic