BEOGRAD, Hljeb, mlijeko, jogurt, ulje, brašno, jaja, krompir, jabuke, osnovne namirnice koje svakodnevno kupujemo od marta prošle godine, gotovo su duplo skuplji. Nevolja je utoliko veća što je uglavnom riječ o proizvodima na kojima je nemoguće štedjeti.
U Srbiji nema proizvoda koji u poređenju sa prošlom godinom nema mnovo višu cijenu. Najveći skok cijena zabilježen je kod šećera i ulja – rast od 80 do 94 odsto, brašna 63, hljeba 45, mlijeka i jaja po 42, odnosno 41 odsto.
Na tržištu „divljaju“ cijene čak i domaćeg povrća i voća, koga imamo na pretek. Krompir i jabuke poskupjeli su za više od 100 odsto i dostižu cijenu od 120 dinara za kilogram.
I mada subjektivni osjećaj potrošača govori da ih najmanje sve duplo više košta, samo na osnovu troškova dnevne „korpe“ život u Srbiji skuplji je za trećinu. A, kada se dodaju i ostali troškovi, poput komunalija, prevoza, lijekova, izdaci su uvećani i za 50 odsto, što ne prati i rast zarada.
Ovoliki rast cijena, kažu stručnjaci, posljedica je povećanog izvoza do koga je došlo usljed globalnog poskupljenja hrane, ali i trgovačkih i proizvođačkih monopola.
Od jula prošle godine do danas, došlo je ne samo kod nas, nego i u cijelom svijetu do nezapamćenog skoka cijena osnovnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.
– Prošlog ljeta kilogram pšenice koštao je 10 i 11 dinara, a danas je dostigao 29, dok je šećer u julu po toni iznosio 500, sada je 850 i 900 dolara – kaže Milan Prostran, sekretar Udruženja za agrar i dodaje da je sličan rast cijena zabilježen i kod suncokreta.
Efekat poskupljenja hrane u našoj zemlji drastičniji je nego u drugim državama, jer najveći dio zarade odlazi baš na prehrambene proizvode.
– Dok se u razvijenim zemljama na hranu potroši 10 do 15 odsto zarade, kod nas je to više od 40 odsto – ocjenjuje Prostran.
Objašnjenja
Objašnjenja pekara, mljekara, uljara i šećerana, koja su se mogla čuti na temu poskupljenja, bila su pad dinara, poskupljenje energenata, ambalaže, sredstava za zaštitu bilja i stočne hrane, manjak stočnog fonda, loš rod, rast cijena sirovina, ali i skok cijena hrane na svjetskoj berzi. Novosti