PODGORICA, Centralnoevropskoj aluminijumskoj kompaniji (CEAC) nije prihvatljiva ponuda crnogorske Vlade da, umjesto kompletnog paketa hitne podrške, podgorički Kombinat aluminijuma (KAP), dobije kratkoročnu pomoć, saopšteno je danas iz CEAC-a.
Crnogorska Vlada dostavila je danas vlasniku KAP-a prijedlog ugovora o podršci tom preduzeću uz suspenziju arbitražnog postupka i rješavanje ostalih pitanja.
Pregovarački tim CEAC-a obavijestio je Vladu da im nije prihvatljiva ponuda da umjesto kompletnog paketa podrške KAP dobije ponudu o privremenoj pomoći po cijeni polovine aktiva kompanija u Crnoj Gori, Prerade i Rudnika boksita, uz povlačenje tužbe vrijedne 330 miliona evra, koja bi zauzvrat obezbijedila samo Vladine garancije za dobijanje kredita od 20 miliona evra.
“Stav kompanije tokom pregovora je bio da se obezbijedi paket hitne podrške KAP-u, stvore temeljni osnovi za pregovore oko dugoročnog rješavanja pitanja KAP-a i Boksita, uključujući i pitanje tužbe pred Arbitražnim sudom u Frankfurtu”, podsjećaju iz CEAC-a i dodaju da je pregovarački tim ove kompanije ponudio Vladi da se pitanje tužbe riješi sporazumom.
Vlada je, dodaju iz CEAC-a, tražila da kompanija obezbijedi pravne garancije, da u slučaju da Arbitražni sud u Frankfurtu presudi u korist kompanije, kompletan dobijeni iznos usmjeri samo u KAP.
“Imajući u vidu veoma složenu ekonomsko-finansijsku situaciju u KAP-u i ne isključujući mogućnost da neki od kreditora, bilo da su to kompanije u državnom vlasništvu ili druge, mogu pokrenuti postupak stečaja nad podgoričkom kompanijom, većinski vlasnik bi izgubio kontrolu nad njom. Stoga je potpuno razumljivo da CEAC ne može pristati na ovaj zahtjev Vlade”, objasnili su iz kompanije.
Funkcionisanje KAP-a je, sa druge strane, kako navode, uslovljeno odobravanjem kredita, deblokiranjem računa i reprogramom dugova od strane konzorcijuma banaka koje zahtijevaju dvije ključne stvari – potpisan sporazum između CEAC-a i Vlade i jasno predstavljen plan restruktuiranja KAP-a.
Menadžment KAP-a, tvrde u CEAC-u, aktivno radi na pripremi ekonomskih modela koji mogu omogućiti stabilizaciju poslovanja podgoričke kompanije.
Kao dio rješenja, Sindikatu je ponuđeno da se na šest mjeseci zamrzne Kombinatov kolektivni ugovor, i da se primjenjuje granski, čime se ne bi ugrozila visina osnovnih zarada.
U saopštenju CEAC navodi da je menadžment spreman da sa Sindikatom formira kriterijume ustanovljavanja viška radnika, ukoliko u šestomjesečnom periodu nastupi potreba za proglašenjem tehnološkog viška.
Iz te kompanije navode da su tokom pregovora sa Vladom nastojali da obezbijede dugoročno rješenje za opstanak KAP-a i Rudnika Boksita