BIJELJINA, Broj multilateralnih kvota za dobijanje CEMT dozvola za međunarodni drumski saobraćaj za BiH, kao i za još nekoliko manjih zemalja, ostaće na istom nivou, jedan je od zaključaka Konferencije ministara transporta u Lajpcigu, koja je sinoć održana u okviru Trećeg međunarodnog foruma /ITF/ pod nazivom “Transport i komunikacija”.
“Postojali su snažni zahtjevi i inicijative šest zemalja EU za restrikcijom ovih kvota na osnovu kojih se dobijaju dozvole za pojedine zemlje, ali je naša delegacija, u saradnji i zajedničkom nastupu sa još nekoliko zemalja, bila na stavu da zadržimo za sada isti nivo. Dogovoreno je da se, prema stavu Rusije, preispitaju sadašnji odnosi u sistemu multilateralnih odnosa i ono što je zaključak jeste da se podržani pincipi iz 2005. godine analiziraju, što znači da, za sada, BiH ostaje na istom nivou”, rekao je zamjenik ministra komunikacija i transporta BiH Mladen Simić.
Simić je u telefonskoj izjavi Srni iz Lajpciga pojasnio da će, kada je riječ o analizi principa donesenih 2005. godine u Moskvi, u narednom periodu biti neophodno da se ispita efikasnost i iskrišćenost kvota u međunarodnom saobraćaju.
“U slučaju restrikcija svakako bismo imali vrlo problematičnu situaciju u kojoj bi takozvane male države u EU i države koje idu ka EU imali velike probleme u transportnoj industriji”, rekao je Simić.
On je naveo da je jedna od tema ministarske konferencije, koja je okupila delegacija oko 50 zemalja svijeta, bilo i razmatranje problema nastalih u aviosaobraćaju nakone rupcije vulkana na Islandu, pri čemu je iskazana zabrinutost i konstatovano da je u tom periodu oko 75 odsto letova bilo otkazano.
“Razgovarano je o načinima na koje se u budućnosti treba odnositi u ovakvim sitiuacijama i kako se zaštititi u ovakvima situacijama”, rekao je Simić.
Delegacija Ministarstva komunikacija i transporta BiH, koju predvodi zamjenik ministra Mladen Simić, učestvuje u radu Trećeg međunarodnog transportnog foruma /ITF/, koji je prije dva dana počeo u Lajpcigu.
Forum, koji sa radom završava danas, okupio je oko 850 učesnika iz pedesetak zemalja članica Foruma, predstavnike industrije iz oblasti transporta, istraživače, predstavnike nevladinih organizacija i civilnog društva iz Evrope i svijeta.