BEOGRAD, Privremena zabrana izvoza pšenice iz Srbije ostaje na snazi, dok se mjera zabrane izvoza brašna razmatra – kaže Dušan Petrović, ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede.
– Razmatramo sve aspekte oko izvoza brašna, videćemo da li je moguće da izađemo u susret kako našim mlinarima, tako i kupcima koje oni imaju, prije svega u regionu.
Vlada je, prema tvrdnji ministra Petrovića, donijela „dosta oštru mjeru“ zabrane izvoza pšenice i brašna, jer su bilansi zemlje takvi da smo, nažalost, morali to da uradimo. Od prošle žetve umjesto planiranih 500.000 tona izvezeno oko 650.000 tona pšenice.
Inače, moguća kontramera crnogorske Vlade zbog zabrane izvoza brašna iz Srbije da postavi „rampu“ na uvoz srpskog mlijeka, prerađevina i flaširane vode može donijeti više štete našoj privredi. Samo se od izvoza tih proizvoda iz Srbije godišnje inkasira oko 60 miliona evra, a polovinu te sume ostvari kompanija „Salford“.
– Nije u redu da dugogodišnje partnere ostavimo na cjedilu – kaže Slobodan Petrović, generalni direktor „Imleka“, dodajući da je riječ o ishitrenoj odluci. – To je nespretno urađeno, svaka država mora da vodi računa o svojim resursuma, ali i o našim partnerima. Smatramo da izvoz brašna i žitarica nije toliki da bi mogao da ugrozi naše tržište.
Petrović dodaje da nije dobro da se sada zaustavi izvoz robe, jer samo „Imlek“ plasira oko 20 miliona evra mliječnih proizvoda na tamošnje tržište. To je nezavidna situacija za cjelokupnu privredu, jer ako izgubimo pozicije na policama, teško ćemo se vratiti na to tržište, jer tamo su prisutni gotovo svi vodeći proizvođači mlijeka i voda u regionu.
Milan Prostran, sekretar Udruženja za agrar tvrdi da je ispoštovana procedura sa EU i CEFTA, da je sekretarijat na vrijeme obavješten i da ništa nije urađeno bez prethodne konsultacije sa Briselom. Novosti