BANJALUKA, BiH je najrizičnija zemlja u Evropi prema političkim, ekonomskim i strukturalnim kriterijumima rizika, koje je objavio poznati britanski poslovni časopis “Euromoney”.
Prema novim kvartalnim rezultatima, BiH je na globalnoj ljestvici “Euromoneya” pala za jedno mjesto i sada zauzima 130. poziciju među 184 rangirane zemlje svijeta i ubjedljivo je najlošije ocijenjena među 22 zemlje srednje i istočne Evrope.
BiH je lošiju ocjenu u odnosu na prethodnu listi iz marta dobila zbog, kako se navodi, “obnovljenih etničkih sukoba i konstantnog nefunkcionisanja vlade”.
“BiH ima najslabiji pristup tržištu kapitala među zemljama srednje i istočne Evrope sa rezultatom od samo 1,0, koliko je dobila i Moldavija”, dodaje se u istraživanju.
Među zemljama okruženja najbolje je rangirana Slovenija na 21. mjestu, koju slijede Hrvatska na 61, Srbija na 84, Makedonija 87, Albanija na 91. i Crna Gora na 107. poziciji.
Rangiranje “Euromoneya” samo je još jedna “crna lista” za BiH, koja se već tradicionalno nalazi na evropskom začelju u svim relevantnim globalnim ekonomskim istraživanjima, među kojima su najznačajniji izvještaji Svjetske banke “Doing Business” i Svjetskog ekonomskog foruma.
Muris Čičić, profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, kaže da nekonstituisanje Savjeta ministara BiH osam mjeseci od opštih izbora nesumnjivo predstavlja ogroman problem i prepreku ekonomskom razvoju.
“Što je najgore, danas nismo ništa bliže konačnom dogovoru partija nego ranije, jer se političari i dalje ponašaju kao ovnovi na brvnu”, ističe Čičić, ocjenjujući postojeću situaciju prilično iracionalnom, gdje posebno kritikuje stavove koji uslovljavaju put BiH ka članstvu u Evropskoj uniji.
On se, pak, ne slaže s ocjenom analitičara “Euromoneya” o “obnavljanju etničkih sukoba” u BiH, smatrajući ih neprimjerenim i pretjeranim zbog toga što ne postoji ni najmanji oružani konflikt.
“Lično mislim da međuetnički odnosi u BiH nisu ništa lošiji nego što su, na primjer, odnosi između Francuza i muslimana u Francuskoj”, kaže Čičić.
Komentarišući niske ocjene pristupa kapitalu, Čičić je mišljenja da BiH i ne bi trebalo da poseže za novom tranšom Međunarodnog monetarnog fonda, smatrajući da bi bilo bolje da se “vlasti stisnu sa postojećim nivoom budžeta, umjesto da se stalno zadužuju”.
Uprkos svim problemima s kojima se suočava BiH, Čičić je uvjeren da se ekonomska situacija može brzo promijeniti nabolje imajući u vidu, kako navodi, makroekonomske pokazatelje u 2011, koji su, izuzev stope nezaposlenosti, redom povoljniji u odnosu na prošlu godinu.
Kao tri ključna poteza koji bi bh. ekonomiju pogurali naprijed navodi investicije u planirane elektroenergetske projekte, infrastrukturu, prije svega drumski koridor 5c, i željeznice, te ulaganje u unapređenje poljoprivrede.
“To nisu floskule, već zaista naša šansa s obzirom na veliku potražnju za strujom u zapadnoj Evropi i stalni rast cijena hrane”, naglašava Čičić.
Norveška najsigurnija zemlja svijeta
Najsigurnije zemlje svijeta u političkom i ekonomskom pogledu, prema mišljenju analitičara “Euromoneya”, su Norveška, Luksemburg, Švajcarska, Danska, Švedska, Singapur, Finska, Kanada, Holandija i Njemačka.
Na suprotnoj strani, kao najrizičnije države prozvani su Maršalska Ostrva, Eritreja, Centralnoafrička Republika, Burundi, Ekvatorijalna Gvineja, Antigva i Barbuda, Laos, Džibuti, Mauritanija i Sjeverna Koreja.
Ljestvica rizičnosti pojedinih zemalja
Rang Država
• 1 Norveška
• 10 Njemačka
• 15 SAD
• 21 Slovenija
• 58 Rusija
• 61 Hrvatska
• 84 Srbija
• 87 Makedonija
• 91 Albanija
• 107 Crna Gora
• 114 Moldavija
• 130 BiH
• 141 Irak
• 184 Maršalska O.
Nezavisne novine