SARAJEVO, BiH se nalazi na 119. mjestu liste koja pokazuje lakoću i jednostavnost poslovanja u 181 zemlji, navodi se u novom Izvještaju o poslovanju za 2009. godinu, koji su pripremile Međunarodna finansijska korporacija /IFC/ i Svjetska banka.
Šef Kancelarije Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli danas je na konferenciji za novinare u Sarajevu predstavio ovogodišnji Izvještaj o poslovanju, kojim se analizira lakoća i jednostavnost poslovanja u cijelom svijetu i vrši analiza uticaja propisa i zakona na poslovanje, sa posebnim naglaskom na mala i srednja preduzeća tokom cjelokupnog toka poslovanja.
“Pozicija BiH je u najvećoj mjeri ostala nepromijenjena u odnosu na prošlu godinu. Prošle godine je BiH zauzimala 117 mjesto od 178 zemalja. To samo po sebi statistički nije najrelevantnije. Ove godine je bilo promjene u metodologiji izrade izvještaja i na listu su dodate još nove tri zemlje”, rekao je Mantovaneli.
Prema njegovim riječima, u BiH je, ipak, došlo do određenog napretka u nekim od 10 indikatora koji se uzimaju u obzir prilikom izrade Izvještaja, dok je u nekim došlo do nazadovanja.
“Sveukupno, nije došlo do značajnog pomjeranja. BiH nije nazadovala, ali nije nešto posebno ni napredovala. Međutim, ključna poruka Izvještaja je da se vlasti ovdje fokusiraju na poslovnu klimu, ali i da zemlje u regiji napreduju brže”, rekao je Mantovaneli.
Šef Kancelarije Svjetske banke izrazio je zadovoljstvo što su vlasti BiH zatražili od ove monetarne institucije pomoć da bi se radilo na ovom pitanju.
Mantovaneli je pohvalio aktivnosti u okviru “Giljotine propisa” koje su provedena u Republici Srpskoj /RS/ i postigle značajnie rezultate.
“Trenutno Federacija BiH /FBiH/ provodi istu aktivnost i nadamo se da će rezanje neefektivnih propisa popraviti poslovnu klimu” – dodao je Mantovaneli.
On je istakao da je BiH ostvarila značajan napredak u četiri od deset indikatora – zatvaranje preduzeća, dobijanje građevinskih dozvola, izvršenje ugovora i registracije imovine, što je rezultat provođenja roforme zemljišne registracije čime je skraćeno vrijeme za dobijanje različitih dozvola.
“Najveće nazadovanje zabilježeno je u segmentu plaćanja poreza. Ljudi koji plaćaju poreze istakli su da je sada potrebno više vremena da izvrše tu obavezu. Nadamo se da će se taj indikator popraviti iduće godine jer je FBiH ove godine usvojila harmonizaciju poreza, što je urađeno nakon prikupljanja podataka za ovaj izvještaj”, rekao je Mantovaneli.
On je naglasio da ima poboljšanja u određenim segmentima, ali da je sveukupno dosta statično i da se aktivnosti moraju nastaviti.
Govoreći o rezutatima zemalja u okruženju, Mantovaneli je istakao da Mađarska zauzima 41., Rumunija 47., Bugarska 49., Makedonija 71., Albanija 86., Crna Gora 90., Srbija 91., te Hrvatska 106. poziciju.
On je naglasio da je Albanija u regionu imala najviše napretka, na listi jer je u izvješaju prošle godine zauzimala 135. mjesto, a ove godine 86., što je dokaz da se za godinu dana može dosta uraditi ako se primijene prave reforme.
Prema Mantovanelijevim riječima, Svjetska banka već šestu godinu radi ovaj izvještaj jer daje korisne informacije na dva nivoa, mjeri i poredi učinak pojedinih zemalja, te obezbjeđuje informacije i pomaže u identifikovanju problema.
“Svakako to nije jedini instrument koji daje informacije, ali je jedan od najdosljednijih, jer je većina indikatora zasnovana na zakonima i propisima, tako da se daje ocjena da li postoje odgovarajući zakoni i propisi postoje i procjenjuje troškove i koliko je vremena potrebno da se provedu”, rekao je Mantovaneli.
Rangiranje i izrada Izvještaja se zasniva na 10 pokazatelja iz oblasti poslovne regulative koji prate vrijeme i troškove ispunjenja administrativnih zahtjeva prilikom pokretanja poslovanja, rada, trgovanja, oporezivanja i zatvaranja preduzeća, ali se, međutim, ne uzimaju u obzir neke drugi aspekti koji su važni za poslovanje, poput bezbjednosti, makroekonomske stabilnosti, korupcije, vještine radne snage, jačaine institucija i kvaliteta infrastukrute.
Zaključak Izvještaja o poslovanju za 2009. godinu je da je ove godine je proveden rekordan broj reformi na poboljšanju poslovnog okruženja u svijetu.
Izvještaj o poslovanju za 2009. godinu se zasniva na naporima više od 6 700 lokalnih stručnjaka – poslovnih konsultanata, pravnika, računovođa, vladinih službenika i naučnika širom svijeta, koji pružaju metodološku podršku i analizu.