TOKIO , Predstavnici 20 država, najvećih emitera štetnih gasova u atmosferu, završili su danas razgovore u Japanu postigavši saglasnost o potrebi borbe protiv klimatskih promjena, ali ne i dogovor o konkretnom planu za tu borbu.
Kako su prenjele svjetske agencije, eksperti i predstavnici vlada 20 zemlja, koje su zajedno odgovorne za 80 odsto emisije ugljendioksida, složili su se u ocjeni da međunarodna zajednica hitno mora da pronađe odgovor na pretnju koju predstavljaju klimatske promjene izazvane emisijom štetnih gasova.
Zajednički je takođe ukazano na potrebu da se ubrzaju napori kako bi se što hitnije pronašla alternativa za trenutno važeći Protokol iz Kjota, čija važnost ističe 2012. godine.
Kako bi novi dogovor o sprečavanju klimatskih promjena do tada mogao da stupi na snagu, neophodno je da bude usaglašen najkasnije do kraja iduće godine.
Domaćin sastanka – kojem su prisustvovali predstavnici Grupe 8 industrijski najrazvijenijih zemalja, ali i zemalja u naglom usponu, poput Kine, Brazila i Indije – japanski ministar ekologije Ićiro Kamošita je razgovore ocjenio kao “veoma uspješne”, ali je i dodao da o nekim pitanjima nije bilo saglasnosti.
On je ukazao na potrebu da zemlje čiji su interesi u sukobu sjednu za pregovarački sto prije nove runde razgovora o klimi u okviru Ujedinjenih nacija, koji su zakazani za kraj marta i početak aprila u Bangkoku.
Razvijene zemlje, jedine koje je Protokol iz Kjota obavezivao na smenjenje emisije štetnih gasova, traže da u novi protokol budu uključene i zemlje u razvoju, od kojih su neke, poput Kine, veliki emiteri ugljendioksida.
Zemlje u razvoju, pak, traže od industrijski razvijenih država da smanje sopstvene emisije štetnih gasova, ali i da finansijski pomognu siromašnim državama da nabave čistiju tehnologiju.
Dvije strane su, na sastanku u decembru na Baliju, uspjele da premoste razlike i dogovore se o pokretanju dvogodišnjih pregovora o paktu koji će nasljediti Protokol iz Kjota i koji će sve države obavezati na smanjenje emisija.
Objašnjavajući da su razgovori, održani ovog vikenda u mjestu Makuhari, nedaleko od Tokija, bili “više dijalog nego pregovori”, Haldor Torgeirson iz Sekretarijata UN za klimatske promjene je u izjavi za Rojters ocjenio da je to “veoma dobar znak da će pozitivan duh Balija preovladavati i u Bangkoku”.