NJUJORK, Američka komisija za berzu i hartije od vrijednosti (SEC) ozbiljno sumnja da je prošlosedmični pad berze, koji je izbrisao bilion dolara tržišne vrijednosti akcija, pokrenula greška brokera nakon koje su kompjuteri isprogramirani za prodaju nakon detekcije snažnog pada pokrenuli masovnu prodaju.
Za sada se u SEC-u ne usuđuju decidno reći šta je pokrenulo rasprodaju, već to nazivaju “neobičnim događajem”, a zanima ih i da li su brokeri nakon toga zloupotrijebili nastali haos.
Efekat grudve snijega počeo je nakon naloga za prodaju “Procter & Gamblea”, koji je cijenu srušio 37 odsto. P&G je na kraju trgovanja završio sa zaključnom cijenom koja je bila 1,4 odsto manja u odnosu na prethodni dan. Međutim, kako je P&G važan dio najvažnijeg indeksa DJIA, Dow Jones je odjednom zaronio 172 boda, što je pokrenulo lavinu u kojoj je indeks DJIA izgubio 998,5 bodova nakon čega je uslijedio oporavak.
SEC i sve američke berze najavile su istragu i poništavanje spornih transakcija. I dok je sve vjerovatnije da je uzrok pada Dow Jones indeksa više od devet odsto ljudska greška, na tržištu je zavladao neviđeni haos informacija.
“U jednom trenutku gotovo sam pao sa stolice. Činilo se da smo izgubili kontrolu”, kaže Džek Ejblin, direktor u banci Harris Private.
U vremenu kada je došlo do greške ulagače je uznemirio sukob policije i demonstranata u Grčkoj pred parlamentom, nakon što su poslanici prihvatili predloženi zakon Vlade o drastičnoj budžetskoj štednji, što je sve uživo prenosila CNBC televizija.
Pritom su se proširile glasine da pomoć EU i Međunarodnog monetarnog fonda Grčkoj, vrijedna 110 milijardi evra, predstavlja zapravo samo kupovinu vremena njemačkim i francuskim bankama da smanje svoju izloženost u grčkim obveznicama i tako smanje svoje gubitke. Moglo se čitati i mišljenje analitičara da nema šanse da Grčka vrati svoje kratkoročne dugove u roku, da je sigurno da će se dužnička kriza proširiti i na druge članice evrozone, kao što su Portugal, Španija, Italija i Irska, te da ni SAD neće ostati pošteđene “infekcije”.
U svom tom haosu cijene nekih akcija pale su gotovo na nulu, da bi se kasnije isto tako naglo oporavile, pa je Dow Jones indeks u dvadesetak minuta skočio više od 600 bodova.
“U jednom trenutku nismo mogli znati koliko vrijede akcije. Mislim da su kompjuteri preuzeli kontrolu. Svi mi znamo da nam automatsko trgovanje može oduzeti kontrolu nad situacijom i mislim da se upravo to dogodilo”, kaže Čarli Smit, direktor u kompaniji “Fort Pitt Capital Group”.
Ulagači prestravljeni
Ulagači će još dugo pamtiti četvrtak, 6. maja, jer je toga dana Dow Jones u jednom trenutku bio u minusu gotovo 1.000 bodova, što je njegov najveći dnevni bodovni pad u istoriji.
“Nakon tako dramatičnog ‘divljanja’ cijena akcija, ulagači su zaključili da okruženje jednostavno nije sigurno, pa vjerovatno neće tako skoro pohrliti na tržište”, kaže Stiven Masoka, direktor u banci Wedbush Morgan.
Na nesigurnost ulagača ukazuje i snažan rast VIX indeksa Čikaške berze opcija, poznatog i kao “indeks straha”, koji je prošle sedmice skočio oko 60 odsto, probivši se, prvi put nakon godinu dana, iznad nivoa od 40 bodova.
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Tipičan primjer kako se čitav sistem zasniva na magli…
Magla svuda, magla oko nas,
Iz daljine jedva cujno dopire tvoj glas.
Magla svuda, magla oko nas.
Prekasno je uzaludno,
Sve je dublji jaz.
Nema ništa goreg od straha, koji će tek da bude prioritet u svijetskoj ekonomiji
imam dojam da su finansijska trzista (ne racunam na balkanska a pogotovo na nepostojece domace) postala toliko osjetljiva da reaguju na svaku dostupnu informaciju. i ranije su razvijena trzista bila takva da su reagovala, medjutim to je bila dvosmjerna reakcija, ako je vijest dobra, trziste reaguje na gore, i obrnuto.
sad se cini da se svaka potencijalno dobra vijest nastoji protumaciti tako da dobije negativan kontekst, a uzrok takvog globalnog ponasanja je nepovjerenje investitora.
DJI indeks je zabiljezio konstantan rast za periode od 1970-1990, i od 2002-2007. godine. ugrubo gledajuci, cini se da je 10.000 indeksnih poena koliko DJI trenutno iznosi, granica na kojoj ovaj indeks oscilira vec duze vrijeme. slicno je i sa SP500.
cini se da smo rodjeni i zivimo u pogresno vrijeme, bar sto se trzista tice.
Ekonomista – covjek koji ce ti do detalja objasniti zasto se nije desilo ono sto je predvidio.
ne postoji nacin da se predvidi ono sto tek treba da dodje…berza ili kladionica, vrlo slicna igra, onaj ko kaze drugacije, laze…
Onaj ko upravlja strahom, upravlja i finansijama. Najlakše se bogati na nećijim emocijama, a strah je jedna od najjačih..
Dovoljno je pročitati da je greška (ili namjerno unešen nalog s ciljem izazivanja straha), pokrenuo lavinu triggera i oborio i najvrijednije hartije. O kakvim onda analizama i fundamentima možemo pričati?
A rast nakon kojeg dolazi do pucanja je očigledno bio na nerealnoj osnovi. Neko je to iskoristio i uzeo lovu, a krpljenje probušenog balona će biti plaćeno iz džepa poreskih obveznika… Teško je nakon toga nekoga ubijediti da se radi o stabilnom, zdravom i efikasnom sistemu.
evo da parafraziram jednog popularnog kantautora…
‘igrao sam real iz iksa u dvojku, odnio je djavo novog golfa trojku…’
ne bih se iznenadio da su hedz fondovi upetljali ruke u ovu igranku posto sve ovo sto se desilo vodi na nacin na koji oni pristupaju na berzama………. nemilosrdno