BEOGRAD, Beograd iz tekućih rezervi većinu para troši na pomoć. Donator je ugroženim područjima u Srbiji, kada zatreba, ili studentima ukoliko zaškripi za školarinu. Humanost prestonice poznata je u Srbiji, ali istovremeno u glavni grad i stiže najviše donacija. U prethodnih dvije godine na “račun” Beograda leglo je osam miliona evra, 121 milion dinara, kao i 192.000 američkih dolara.
Iako se radi o velikim donacijama međunarodnih organizacija i stranih država, to nije ni blizu novcu koje je grad Beograd dobijao nakon oktobarskih promjena. Tada je pomoć u srpsku prestonicu stizala sa svih strana.
– Donacije se jesu smanjile, a glavni razlog za to je što se Beograd više ne nalazi u grupi slabo razvijenih gradova, što je direktno uticalo na smanjenje dobijenih sredstava – kaže pomoćnik gradonačelnika Aleksandar Šapić. – To je donekle i normalno, jer i mi takođe pomoć gradovima u Srbiji dijelimo na osnovu stepena razvijenosti. Osim, ako se ne radi o vanrednim situacijama, kao što su prošle i ove godine bile poplave ili recimo zemljotres u Kraljevu.
Najviše se “otvorila” Evropska ionvesticiona banka koja je, za sprovođenje Projekta obnove Beograda, marta ove godine uplatila šest miliona evra. Na listi najvećih donatora u protekle dvije godine drugo mjesto pripada Vladi Republike Azerbejdžana koja je izdvojila dva miliona evra za rekonstrukciju Tašmajdanskog parka. Ne treba zaboraviti ni i 100 miliona dinara pomoći Evropskog centra za vizantijske i postvizantijske spomenike namenjenih za obnovu Kule Nebojša.
Novac je uplatio USAID, i to za drugu fazu rekonstrukcije Doma omladine, a prethodno je za isti projekat 2007. godine izdvojio milion američkih novčanica. Preostalih 20 miliona evra stiglo je sa ukupno 24 adresa.
Japanci
Najveći donator Beograda nakon 2000. godine bio je Japan. Do sada je iz “Zemlje izlazećeg sunca” stiglo više od 30 miliona evra pomoći, a najveći dio para, 17 miliona, iskorišćen je za nabavku ukupno 93 autobusa za GSP. Novosti